Kolejka po nr PESEL

i

Autor: Paweł Lemke Kolejka uchodźców po wydanie numeru PESEL przy ul. Kartuskiej 32-34 w Gdańsku

Pierwszy dzień składania wniosków o nr PESEL dla uchodźców w Gdańsku

2022-03-16 16:00

Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie i okazać dokument tożsamości. Od dziś uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą się zgłaszać po wydanie numeru PESEL. W Trójmieście działają 4 punkty: w gdyńskim centrum Riviera, w Sopocie przy ulicy Kościuszki oraz na Wilanowskiej i Kartuskiej w Gdańsku. W tym ostatnim, rano utworzyła się wielka kolejka.

- PESEL jest nadawany każdemu obywatelowi Ukrainy, który przekroczył granicę po 24 lutego - zapewnia Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Gdańsku.

- Obsługa jednej osoby trwa nawet 40 minut. Dlatego uruchomiliśmy miejsce, w którym w tej chwili będziemy umawiać na kolejne dni. Po to, żeby dzisiaj każda osoba, która tutaj przyjdzie miała pewność, że w określonym dniu, o określonej godzinie, będzie miała nadany ten numer PESEL - dodaje Filipowicz.

- Czekamy już z dwie godziny. Numer PESEL potrzebny jest nam, aby pracować. W zasadzie tylko po to. Trzeba iść do pracy! - podkreśla obywatel Ukrainy stojący w kolejce.

- Przyjechałam razem z moją rodziną z małego miasta Ochtyrka w obwodzie sumskim. Czekamy wszyscy w kolejce, aby otrzymać właśnie ten PESEL. Potrzebny jest nam, aby pójść legalnie do pracy. Bo moja rodzina chce pracować - mówi młoda Ukrainka stojąca na końcu kolejki.

Urzędnicy apelują do Polaków o cierpliwość i - jeśli to możliwe - wstrzymanie się z wizytą po nowy dowód. Numery PESEL dla uchodźców wydawane są na tym samym systemie, co polskie dokumenty. Ich zdaniem program nie jest przystosowany do tak dużej liczby interesantów jednocześnie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE