Rowery w sezonie letnim często padają łupem złodziei

i

Autor: pixabay.com Rowery w sezonie letnim często padają łupem złodziei

„Oznakuj rower” - zachęcaja gdańscy policjanci. Może to uchronić przed kradzieżą

2020-07-21 16:15

W sezonie letnim gdańscy policjanci otrzymują znacznie więcej zgłoszeń dotyczących kradzieży jednośladów, niż w pozostałej części roku. Najczęściej są one słabo lub w ogóle nie zabezpieczone. Wystarczy jednak nadać im unikalny numer.

Prewencyjna akcja "Oznakuj Rower" polega na dodatkowym zabezpieczeniu jednośladu przed kradzieżą. Do ich znakowania stosuje się specjalne elektryczne urządzenie zwane „engrawerem”, którym „pisze się” jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod, składający się z liter i cyfr.

- Podczas znakowania wypełniana jest karta rejestracyjna roweru, która jest przechowywana w jednostce, a dane z karty zostają wprowadzone do bazy danych - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Posłuchaj:

Posłuchaj w jaki sposób można zabezpieczyć rower przed kradzieżą:

Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny i zostaje poinformowany o konieczności informowania policji o utracie roweru lub zmianie jego właściciela. Przed znakowaniem zostanie wypełniony elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Wygrawerowany numer zostanie wprowadzony do policyjnej bazy danych.

- Oznakowanie roweru to jedna z najtrwalszych form zabezpieczenia pojazdu - dodaje Kamińska. Posłuchaj:

Posłuchaj dlaczego oznakowanie roweru to jedna z najtrwalszych form zabezpieczenia:

Aby oznakować rower, należy zabrać ze sobą kartę gwarancyjną, paragon lub fakturę zakupu oraz dowód osobisty. Pełnoletnie osoby mogą oznakować jednoślad w każdą środę między 16.00 a 19.00 oraz sobotę między 10.00 a 13.00 w Komisariacie Policji II przy ul. Długa Grobla 4 i Komisariacie Policji V przy ul. Obrońców Wybrzeża 19 oraz w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 245 B.

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?
Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE