Oni serwują Smaki Gdańska. Tu zjesz smacznie i lokalnie!

2023-03-28 10:27

W Gdańsku, znajdziemy restauracje, które przygotowują lokalne, gdańskie potrawy. Gdzie zjemy kaczkę z kasztanami czy rosół z ogonów wołowych? Sprawdźcie sami w naszej galerii.

Gdańskie smaki ze starej książki kucharskiej

Pieczone kurczę w sosie agrestowym, ciasto śliwkowe, zielona zupa ziołowa, masło sardelowe czy tytułowy rosół z ogonów wołowych i kaczka z kasztanami - to zaledwie kilka propozycji dań z „Gdańskiej książki kucharskiej” wydanej w 1858 roku, a których od 23 lipca br. można spróbować w wybranych gdańskich restauracjach.

Dlaczego akurat w tym roku w Gdańsku zaczęto promować, i serwować, specjały gdańskiej, XIX-wiecznej kuchni?

Otóż w połowie bieżącego roku na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka kucharska pt. „Smaki Gdańska”. Jej autorkami są: fotografka Katarzyna Fiszer i muzealniczka oraz rekonstruktorka kulinarna Aleksandra Kucharska. W swojej publikacji postanowiły tchnąć nowe życie w receptury zaczerpnięte ze wspomnianej wyżej „Gdańskiej książki kucharskiej”. Dzięki ich zamiłowaniu do jedzenia i historii powstała książka, która łączy w sobie smaki i aromaty dawnego mieszczańskiego życia.

Dokładną listę wszystkich restauracji i serwowanych przez nie gdańskich potraw według dawnych receptur znajdziecie tutaj:

Smaki Gdańska w lokalnej gastronomii

Gdańskim restauracjom zaproponowano, by wprowadziły do swojego menu wybrane pozycje z tej książki kucharskiej, promując w ten sposób wyjątkowe smaki dawnego Gdańska, a tym samym nasze miasto.

W projekcie bierze udział obecnie kilkanaście restauracji, działających zarówno na terenie Głównego Miasta, jak i w dalszych częściach Gdańska - niektóre wprowadziły bowiem nietypowe menu w późniejszych miesiącach.

W piątek wyróżniono, i podziękowano takim restauracjom, jak: Eliksir, Cala naprzód, Pierogarnia, Mercato, Tygle, Ducha 66, Elephant, New port, Chmielna, Jungla, Kuchnia Aleksandry, Underbeer, Bowke, Bonzur.

Podkarpackie zasypane śniegiem. Jedni się cieszą, inni irytują
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE