Okręt podwodny od kuchni. Najnowsza atrakcja gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej

2020-02-07 7:39 Dominika Bakura
Najnowsza atrakcja gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej będzie dostępna dla zwiedzających w ciągu najbliższych tygodni.
Autor: muzeummw.pl

Od dziobu aż po rufę! Taka wycieczka czeka na wszystkich tych, którzy zdecydują się wybrać na wirtualny spacer po okręcie ORP "Sokół". Najnowsza atrakcja gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej będzie dostępna dla zwiedzających w ciągu najbliższych tygodni.

- Nasi goście będą mogli założyć specjalne gogle i za pomocą dżojstika przemieszczać się po wnętrzu okrętu. Odwiedzimy torpedownię, mostek, mesę, kajutę oficerską, a także maszynownię - mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 

- Wirtualny spacer po wnętrzu okrętu ORP "Sokół" będzie możliwy za kilka tygodni – mówi w rozmowie z reporterką Radia Eska, Aleksander Gosk.

Docelowo do zwiedzania będzie udostępniony także prawdziwy okręt. Według wstępnych ustaleń - ma on zostać wyeksponowany w okolicach Skweru Kościuszki.

- Realnie rzecz biorąc bierzemy pod uwagę rok 2022. Najpierw okręt musi zostać przystosowany do dużego ruchu ludzi, a więc musi być przelotowy. Okręt podwodny charakteryzuje się tym, że tam jest ciasno w związku z tym musimy zrobić tam trochę miejsca, zachowując jednak ten klaustrofobiczny klimat – dodaje zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

ORP "Sokół" stanie prawdopodobnie u nasady Mola Południowego, w okolicy stacjonowania okrętu "Błyskawica". Posłuchaj:

Jeden z okrętów podwodnych można podziwiać na placu przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wówczas transport jednostki przed siedzibę uczelni kosztował ponad 2 mln zł.