Dzik

i

Autor: pixabay.com

Odstrzał dzików w trójmiejskich lasach. Pojawią się specjalne znaki

2022-11-30 8:06

W środę na terenie obwodu łowieckiego 69, czyli w lasach pomiędzy Gdańskiem, Sopotem i Gdynią, odbędzie się odstrzał dzików. Rzecznik gdańskiego nadleśnictwa Łukasz Plonus zapewnił, że osoby wchodzące do lasu będą bezpieczne, jednak muszą stosować się do ustawionych znaków.

"Fragmenty lasu, na których wykonywane będzie polowanie, zostaną oznakowane tablicami. Oprócz tego każdy uczestnik oraz osoby zabezpieczające polowanie, będą informować o odstrzale"

 - powiedział rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk Łukasz Plonus.

Zaznaczył, że odstrzał będzie realizowany wyłącznie przez osoby uprawnione, przeszkolone i doświadczone, co gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa.

Odstrzał rozpocznie się o ósmej rano i potrwa siedem godzin. Będzie prowadzony na terenie obwodu łowieckiego 69, czyli w lasach pomiędzy Gdańskiem, Sopotem i Gdynią. "Wyznaczone do odstrzału rejony położone są na całym terenie zarządzanego przez nadleśnictwo obwodu łowieckiego, jednak są to zaledwie drobne fragmenty lasu" - tłumaczył Plonus.

Dodał, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że spacerujący po lesie, natkną się na osoby wykonujące polowanie.

Na terenie obwodu łowieckiego 69 występuje ok. 100 dzików. Inwentaryzację przeprowadzono dwa lata temu przy użyciu dronów. Jednak jak podkreśla Łukasz Plonus, populacja ta jest zasilana przez dziki zamieszkujące tereny zadrzewione, parki miejskie i osiedlowe tereny zielone.

"Populacja dzików "miejskich" jest nieinwentaryzowana, jednak wszystko wskazuje na to, że jest ona bardzo liczna" - mówił.

Ostrzał dzików zostanie przeprowadzony na podstawie obowiązujących rekomendacji Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF, dotyczące konieczności obniżania liczebności dzików oraz apel Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o intensyfikację działań dotyczących realizacji rozporządzenia wojewody pomorskiego z czerwca br. w sprawie nakazania odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem ASF.

Rzecznik gdańskiego nadleśnictwa zaznaczył, że podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowego polowania, które wspomaga administrację publiczną w zapobieganiu rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń.

"Tego typu polowania zbiorowe są organizowane zaledwie kilka razy w roku, natomiast polowania indywidualne i gospodarka łowiecka są prowadzone codziennie" - mówił Plonus.

Dodał, że zazwyczaj w trakcie jednego polowania zbiorowego zostaje odstrzelonych najwyżej kilkanaście dzików.