Odnaleziono pocztówkę z 1887 roku. To najstarsza znana pocztówka w Gdańsku

2022-08-08 18:04
Pocztowka
Autor: Gdańsk.pl

Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą pocztówkę w Gdańsku. Pochodzi z 1887 roku, jej posiadacz otrzymał 1000 zł. Ciągle trwają poszukiwania jeszcze starszych pocztówek z Gdańska! Jeśli masz taką w swojej kolekcji, to koniecznie zgłoś się do Muzeum Gdańsk!

Prawdopodobnie najstarsza gdańska pocztówka

Fascynujące, że najstarsza (jak do tej pory) gdańska pocztówka pochodzi z 29 lutego 1888 roku, choć wyprodukowana została rok wcześniej – w 1887, o czym świadczy nadruk z życzeniami noworocznymi z końca 1887 r. Adresatem życzeń był dyrektor Berhard Lahs z Kamienia Ząbkowickiego na Śląsku. Ten wyjątkowy egzemplarz odnalazł się w prywatnej kolekcji Tadeusza Zająca.

Pierwsze karty pocztowe, choć dziś mogą się nam wydać przedmiotami, których produkcja nie jest skomplikowanym procesem, powstawały w dwóch, albo trzech etapach. Litograf musiał, w zależności od ilości kolorów, wykonać skomplikowany rysunek na jednym lub kilku kamieniach litograficznych i potem, na prasie spasować kolejne nadruki. Nakłady mogły być nieograniczone i wynikały jedynie z popytu. Parowe maszyny litograficzne mogły wydrukować do 500 odbitek na godzinę. Z pokazanego na wystawie unikatowego kamienia z rysunkiem pocztówki, z gdańskiej pracowni Juliusa Sauera, można jeszcze dziś wydrukować kolejny nakład widokówek z miejscowości Żuławki.

Komentuje  Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska.

Poszukiwania najstarszej pocztówki wciąż trwają

Pomimo tego, że najstarsza pocztówka została dopiero co odnaleziona, to Muzeum Gdańsk nie traci nadziei, że uda się odnaleźć jeszcze starszą. Dla znalazcy przewidziana jest nagroda, którą może sam wynegocjować. Informacje o posiadanej pocztówce wraz z jej zdjęciem można przesłać na adres poszukiwana@muzeumgdansk.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE