ciąża, dziecko

i

Autor: pexels

Oddały 1000 litrów mleka. Dawczynie z Banku Kobiecego Mleka to bohaterki

2022-05-19 13:55

W ciągu 4 latach przekazały ponad 1000 litrów mleka. To wynik dawczyń, które chwilę po narodzinach swoich dzieci dołączyły do Banku Kobiecego Mleka. Placówka działa przy szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Odwiedziliśmy to wyjątkowe miejsce!

- Mój synek jest głodomorem. Czasami jak widzi, że napełniam butelkę myśli, że to dla niego. A to akurat partia, która trafia do potrzebujących maluchów - mówi pani Żaklina, jedna z dawczyń Banku Kobiecego Mleka.

Dawczynią, od kilku lat jest także pani Ania. Właśnie urodziła kolejne dziecko i również zdecydowała się, by odciągać pokarm dla bardziej potrzebujących dzieci. - Nie czuję się bohaterką. Ja po prostu mam bardzo dużo mleka. Bez sensu więc, by się zmarnowała. Odciągam, mrożę, a potem przyjeżdża kurier i zabiera buteleczki do szpitala - tłumaczy gdynianka.

Do Banku Kobiecego Mleka może dołączyć każda świeżo upieczona mama.

- Myślę, że niewiele osób wie w ogóle o istnieniu takich miejsc. Mam nadzieję, że świadomość, że jest możliwość skorzystania z mleka innej kobiety będzie coraz powszechniejsze - mówi  Jolanta Sobierańska Grenda ze spółki „Szpitale Pomorskie”.

Zdaniem specjalistów żywienie mlekiem kobiecym już od pierwszych chwil życia ma decydujący wpływ na zmniejszenie częstotliwości zakażeń i zachorowalności na groźne choroby.

- Każda mleczna historia jest inna, każda kropla mleka jest bardzo cenna. Po pobraniu mleka przeprowadzana jest analiza jego składu, następnie jest ono pasteryzowane, ponownie badane mikrobiologicznie i dopiero może zostać podane potrzebującemu dziecku - tłumaczą specjaliści z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka gdyńskiego szpitala.

Bank Kobiecego Mleka powstał 4 lata temu. Koszt powstania tej placówki wyniósł wówczas prawie pół miliona złotych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE