Intensywne opady śniegu i wichura w Trójmieście 8.02.2021. Policja zablokowała dwa wjazdy na obwodnicę. Apelowała do kierowców, aby wybrali trasę przez Gdańsk, Sopot i Gdynię. Raport z dróg

2021-02-08 20:50 Dominika Bakura M.K.
Intensywne opady śniegu w Trójmieście 8.02.2021. Od popołudnia na gdańskich ulicach pracuje ponad 60 pojazdów - płógoposypywarek i ciągników
Autor: UM Gdańsk

Obfite opady śniegu i silny wiatr, który wieje w Trójmieście od poniedziałku 8.02.2021 r., spowodowały duże utrudnienia w ruchu. Wieczorem policjanci zablokowali dwa wjazdy na gdyńską część obwodnicy. Ze względu na warunki atmosferyczne służby apelowały, by kierowcy podróżujący między Gdynią a Gdańskiem wybierali drogę przez miasto. Taka sytuacja była do godz. 23.15.

Ćwiczenia policyjne z użyciem drona. Gdańsk

Aktualizacja wtorek 9.02.2021 r. godz. 7

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku informuje we wtorek 9.02.2021 r. o braku zdarzeń na drogach krajowych w województwie pomorskim. Noc i poranek przebiegły bez poważnych zdarzeń.

Strażacy interweniowali kilkanaście razy. Najtrudniejsza sytuacja była w Gdyni.

- Do godziny 7 rano strażacy interweniowali 15 razy w związku ze zdarzeniami wywołanymi przez warunki atmosferyczne - mówi mł. bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Najwięcej interwencji było w Gdyni - 4. Najczęściej strażacy usuwali połamane konary i drzewa. Dwa razy wyciągano z zaspy pojazdy Zespołu Ratownictwa Medycznego. Trzy interwencje dotyczyły udrożnienia dróg: w powiecie starogardzkim i gdańskim.

- Na głównym układzie komunikacyjnym w akcji jest obecnie 10 pojazdów specjalnych, a na mniejszych drogach około 40 - mówi Hanna Wyszyńska z gdyńskiego ZDiZ.

Policja zablokowała dwa wjazdy na obwodnicę 8.02.2021

Funkcjonariusze policji w poniedziałek 8.02.2021 r. ok. godz. 20.30 zablokowali wjazd na obwodnicę m.in. na wysokości ul. Morskiej, Estakady Kwiatkowskiego i Karwin.

- Pierwotnie blokada dotyczyła wyłącznie samochodów ciężarowych. Obecnie o objazd miastem prosimy także kierowców osobówek - tłumaczy Jolanta Grunter.

Jak tłumaczy rzeczniczka gdyńskiej policji - sytuacja na obwodnicy jest bardzo ciężka.

- Pracują tam liczne służby, ale m.in. ze względu na zamieć widoczność jest bardzo słaba - dodaje Grunter.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku informuje o zablokowanych wjazdach na obwodnicę na odcinkach:

  • od węzła Gdynia Chylonia do węzła Gdynia Port w kierunku Łodzi
  • oraz na odcinku Gdynia Wielki Kack - węzeł Gdynia Chylonia w kierunku Szczecina.

Ze względu na warunki pogodowe pojazdy ciężarowe nie mogą wjechać na wzniesienia. Przewiduje się, że blokada wjazdów potrwa co najmniej do północy.

Wichura i śnieżyca w Trójmieście 8.02.2021. Ostrzeżenie IMGW

Zdaniem synoptyków z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni taka aura utrzyma się również we wtorek 9.02.2021.

- Do rana w Trójmieście ma spaść nawet 16 cm śniegu. Znacząco spadnie też temperatura - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Intensywnym opadom śniegu towarzyszyć będzie także wiatr w porywach do 70 km/h.

Prognoza pogody dla Trójmiasta 8-9.02.2021

Komunikat metrologiczny wydany przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni zapowiada intensywne opady śniegu. Prognozowany jest również przyrost pokrywy śnieżnej od 6 do 10 cm, lokalnie do 15 cm. Zapowiadany jest wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 35 km/h, w porywach do 70 km/h, ze wschodu i północnego wschodu, który powodować może miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Atak zimy w Gdańsku. Na drogach 60 specjalistycznych pojazdów

Jak informują urzędnicy gdańskiego magistratu, sytuacja w mieście jest monitorowana cały dzień. Po godzinie 15.00 w różnych dzielnicach został rozstawiony sprzęt specjalistyczny.

Na drogach pracuje aktualnie ponad 60 specjalistycznych pojazdów (płógoposypywarek i ciągników).

- W związku z zapowiadanymi trudnymi warunkami pogodowymi apelujemy do osób, które nie czują się pewnie za kierownicą, lub które mają wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, aby nie wyjeżdżały na drogi - czytamy w komunikacie wydanym przez Urząd Miejski w Gdańsku.

Obfite opady śniegu w Gdańsku. Jak kursuje komunikacja miejska?

Komunikacja miejska na terenie Gdańska kursuje bez większych utrudnień. W pojedynczych przypadkach pojazdy kursują z niewielkimi opóźnieniami.

Z powodu problemów technicznych w kursowaniu pociągów SKM/PKM, od godziny 18.25 honorowane są bilety SKM/PKM w autobusach linii 171, 179, 169, tj. na odcinku Oliwa - Spacerowa- Osowa PKP. Honorowanie biletów obowiązuje do godz. 20.30.