kościół

i

Autor: pixabay.com kościół

Co zrobić żeby zostać rodzicem chrzestnym? Od teraz będzie jeszcze trudniej!

2023-04-05 7:31

Rodzice chrzestni muszą mieć bierzmowanie, być wierzący i praktykujący. Kościół może wymagać zaświadczenia, że jest się praktykującym katolikiem. Na tym niestety nie koniec. Nowe warunki mogą być kłopotliwe dla przyszłych chrzestnych.

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu chrześcijan. Nie tylko dla przyjmującego sakrament, ale i dla jego rodziców. Okazuje się, że żeby zostać rodzicami chrzestnymi nie wystarczy, że kandydat ma ukończone 16 lat, uczęszczał na katechezę szkolną, jest wierzący i przystąpił do chrztu, komunii oraz bierzmowania i może przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej. Wymagań jest więcej. 

Jak podaje portal mamotoja.pl, kancelaria parafialna może wymagać od kandydatów, by podpisali specjalnie oświadczenie o tym, że są praktykującymi katolikami. Muszą zapewnić, że prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką: nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, uczestniczą co niedzielę we mszy świętej, nie podlegają „żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem”.

Zabrania dopuszczać na chrzestnego osoby żyjące w związkach niesakramentalnych oraz osób nieuczęszczającą na lekcje religii. Jeśli duchowny nie zna osobiście kandydata na chrzestnego powinien zażądać od niego odpowiedniego zaświadczenia kwalifikacyjnego z jego parafii. I tu dla wielu kandydatów zaczynają się schody - podaje edziecko.pl

Zgłaszając się po taki dokument, warto wziąć pod rozwagę, że proboszcz parafii może zadać kilka intymnych pytań - czy dana osoba żyje w trwałej okazji do grzechu, czyli np. czy ktoś żyje w nieformalnym związku).

- zaznacza portal.

Jeśli jakaś z odpowiedzi będzie świadczyć o złamaniu postawionych przez Kościół warunków, wówczas duchowny ma prawo odmówić wydania zaświadczenia.

Artur Szpilka o wierze i Bogu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE