Nowa jakość w Szpitalu św. Wincentego a Paulo

2021-10-28 9:29
Nowa jakość w Szpitalu św. Wincentego a Paulo
Autor: gdynia.pl

Nowoczesny blok operacyjny z czterema wyposażonymi salami, zaopatrzony w dwanaście łóżek Oddział Intensywnej Opieki Medycznej i nowa sterylizatornia – to infrastruktura, z której od teraz mogą korzystać pacjenci i personel Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Za nami oficjalne otwarcie kolejnej części dużej inwestycji w rozbudowę placówki.

To największy, warty ponad 125 milionów złotych projekt realizowany w ostatnim czasie przez spółkę Szpitale Pomorskie. Gdyński szpital św. Wincentego a Paulo tym samym zmienia swoje oblicze i dostosowuje się do współczesnych standardów rodem z zachodu – od teraz już nie tylko z nowym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, ale także z nowym blokiem operacyjnym, Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej czy profesjonalną sterylizatornią.

W środę (27 października) oficjalnie oddano do użytku kolejne pomieszczenia, które znalazły się w dobudowanym nowym skrzydle szpitala. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. w celu zapewnienia kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych”, który został dofinansowany ze środków unijnych.

"Dzisiaj otworzyliśmy drzwi tej inwestycji, możecie państwo zobaczyć tutaj cztery sale operacyjne, dwanaście łóżek OIOM-owych, ale również stanowiska, które zabezpieczają izolację, gdyż jesteśmy po doświadczeniach z ostatnich miesięcy pandemicznych. Mamy również nowoczesną sterylizatornię, której tej szpital do tej pory nie miał. Mogę powiedzieć, że to całkiem nowy obiekt, z którego będą korzystały wszystkie oddziały tego szpitala, oczywiście mówimy tutaj o oddziałach zabiegowych"

– podsumowała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes spółki Szpitale Pomorskie.

- Wielka inwestycja i duża wdzięczność dla samorządu województwa, że zrealizował w ramach strategii własnych działań także rozbudowę gdyńskiego szpitala. Szpitalny Oddział Ratunkowy, cały blok operacyjny, szereg funkcji, które sprawiają, że usytuowany w centrum Gdyni szpital staje się dzisiaj bardzo nowoczesną placówką. Ważną i potrzebną, bo każdego dnia służącą mieszkańcom naszego miasta – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Standardy na miarę naszych czasów

To znaczny skok jakościowy, którzy odczują nie tylko pacjenci korzystający w przyszłości z nowych pomieszczeń, ale i sam szpitalny personel.

W nowym bloku operacyjnym znalazły się nowoczesne stoły operacyjne, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy do znieczulenia pacjenta oraz napęd wiertarsko-ortopedyczny. Będą korzystać z niego lekarze licznych szpitalnych oddziałów: Kardiologicznego, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej, Chirurgii Onkologicznej czy Urologii.

Na nowy szpitalny OIOM trafiły natomiast respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej i pomiaru ciśnienia śródczaszkowego, centrala monitorująca na 12 stanowisk czy sprzęt do badań USG.

Przypomnijmy, że już wcześniej, w lipcu tego roku oficjalnie oddano do użytku inną część nowego szpitalnego skrzydła, czyli pomieszczenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ich przygotowanie kosztowało ok. 9 milionów złotych i wymagało zakupu m.in. kardiomonitorów, echokardiografów czy sprzętu USG. Na parterze rozbudowanego budynku Szpitala św. Wincentego a Paulo od tamtej pory funkcjonuje właśnie wspomniany SOR (obecnie zajmujący ponad 1300 metrów kwadratowych powierzchni), a na kondygnacji podziemnej szatnie czy pomieszczenie dekontaminacji.

Warto dodać, że w ramach realizacji tego samego projektu udało się też sfinansować utworzenie nowych poradni i zakup sprzętu medycznego dla oddziałów obu gdyńskich szpitali (Szpitala św. Wincentego a Paulo w Śródmieściu oraz Szpitala im. PCK w Redłowie). Część środków przeznaczono także na walkę z pandemią COVID-19.

Nowa jakość w Szpitalu św. Wincentego a Paulo
Autor: gdynia.pl
„Rafał Trzaskowski to stan umysłu”. Bąkiewicz ostro po decyzji sądu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE