Niezwykłe odkrycie na budowie Trasy Kaszubskiej! Archeolodzy odsłonili starożytny kurhan i pozostałości osad

2020-02-06 19:35
Kurhan.
Autor: GDDKIA

Takiego odkrycia drogowcy się nie spodziewali. W rejonie placu budowy Trasy Kaszubskiej odsłonięto pozostałości starożytnych osad, w tym liczącego 1,5 tys. lat kurhanu.

Pradawne obiekty znajdują się między Gdynią a Luzinem, gdzie od października swoje badania prowadzili archeolodzy.-To pozostałości osad, m.in. z epoki brązu kultury łużyckiej, osada z okresu wpływów rzymskich i osada średniowieczna. Najbardziej spektakularnym odkryciem jest kurhan należący do kultury wielbarskiej, niestety po dokładnych badaniach okazało się, że został on rozkopany i częściowo splądrowany -mówi rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, Piotr Michalski.

Prace archeologiczne prowadzone są równolegle z budową 40-kilometrowej ekspresówki. Jak zapewniają drogowcy, odsłonięcie niezwykłych obiektów nie koliduje z prowadzeniem robót drogowych.

Kolejne prace archeologiczne mają się rozpocząć już za 2 tygodnie na odcinku między Bożym Polem Wielkim a Luzinem. Tymczasem budowa Trasy Kaszubskiej według planu powinna się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.