Nietypowe znalezisko na terenie Dworca Głównego w Gdańsku. W ścianie odnaleziono wiadomość

2021-01-13 10:30 Patryk Rosiński
Telegram wsadzony został w butelkę i zamurowany w ścianie dworca
Autor: PKP S.A. Telegram wsadzony został w butelkę i zamurowany w ścianie dworca

Czekała na odnalezienie aż 50 lat. W ścianie budynku dworca Gdańsk Główny odnaleziono telegram, na którym zapisano: Budynek został spalony 14 grudnia 1970. Remont przeprowadzała brygada z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Elewacyjnych.

Pęknięcia na sklepieniach Sukiennic

Podczas prowadzonej przebudowy budynku dworca Gdańsk Główny, największej inwestycji realizowanej przez Polskie Koleje Państwowe S.A. w latach 2016-2023, robotnicy wykonujący prace murarskie dokonali niecodziennego znaleziska. W jednej ze ścian umieszczona została butelka z notatką napisaną przez anonimowych pracowników na blankiecie telegramu pocztowego.

Treść odręcznie wykonanej notatki (pisownia oryginalna):Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970r w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku

- Na butelkę natknęli się murarze pracujący przy elewacji budynku - mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A. Posłuchaj:

Posłuchaj w jaki sposób natrafiono na ukrytą w elewacji wiadomość z przeszłości:

Przebudowa dworca prowadzona jest w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, a dzięki inwestycji możliwe jest odtworzenie wielu detali architektonicznych, m.in. w kartuszy z herbami pomorskich miast, dawnych witryn kasowych i sklepowych oraz nawiązujących do historycznych witraży.

 - Obecna modernizacja dworca Gdańsk Główny to największa inwestycja prowadzona w latach 2016-2023 - dodaje Stilger. Posłuchaj:

Posłuchaj na czym polegają prace renowacyjne Dworca Gdańsk Główny:

Prace przy modernizacji dworca Gdańsk Główny mają potrwać jeszcze do końca tego roku.