Nie żyje prof. Jerzy Limon. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zmarł w wieku 71 lat

2021-03-03 8:50
prof. Jerzy Limon
Autor: Uniwersytet Gdański Prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odszedł w wieku 71 lat

Nie żyje prof. Jerzy Limon. Dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku przegrał walkę z koronawirusem. Odszedł w nocy z wtorku na środę 2/3.03.2021 r. Miał 71 lat.

Jerzy Limon był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym studiował filologię angielską i historię. W latach 1975-1980 wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie w Poznaniu, od roku 1979 doktor. Od 1980 roku w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1985 doktor habilitowany, a od 1993 profesor tytularny. W latach 1983-1993 był wicedyrektorem Instytutu Anglistyki UG, a w latach 1993-2021 kierował Zakładem Historii Literatury i Kultury Angielskiej. Profesor nauk humanistycznych z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Anglista, historyk, tłumacz literatury angielskiej, teatrolog, odznaczony medalem Gloria Artis. Pisał książki o tematyce szekspirowskiej, wydawane w kraju i za granicą, liczne artykuły, eseje, recenzje, a także powieści oraz przekłady sztuk elżbietańskich i współczesnych.

– Pan Profesor odszedł o 4:45 w szpitalu, w Akademii Medycznej. Powodem był koronawirus. Przebywał tam od kilku dni – mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. – Wszyscy w niego wierzyliśmy.

Prof. Jerzy Limon był fundatorem i prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, która powstała w 1990 roku w celu odbudowy teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Fundacja ta zapoczątkowała także organizację Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego – czytamy na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego był członkiem: Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk, Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, University of Aberdeen, Kingston University oraz Shakespeare Institute w Waszyngtonie.

Nie żyje prof. Jerzy Limon. Wspomnienia

Zmarłego prof. Jerzego Limona pożegnał m.in. były premier Donald Tusk.

– Profesor Jerzy Limon nie żyje. Gdańsk będzie mniejszy bez Ciebie – napisał na Twitterze.

– Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Jerzego Limona. Wybitnego teatrologa, anglisty, literaturoznawcy, twórcy i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – napisał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pożegnała także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Brakuje słów i trudno zebrać myśli – odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pasjonat i wizjoner, a przy tym pozytywista. Dzięki niemu Szekspir w Gdańsku stał się domownikiem. Po stokroć dziękujemy! Ostatni raz wymieniliśmy życzliwości w sierpniu, gdy „Wymurzaniem wolności” świętowaliśmy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Potem widzieliśmy się jeszcze na pogrzebie prezesa Jerzego Gajewskiego, jednego z budowniczych teatru. Zdecydowanie za dużo tych covidowych śmierci. Gdyby człowiek mógł zawrócić czas… Jeszcze tak wiele tematów nie poruszyliśmy. Śpij spokojnie snem nocy letniej – napisała na facebookowym profilu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom zmarłego profesora przekazał także wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

– To wielka, nieodżałowana strata dla naszego miasta – napisał na facebookowym profilu.

– Dziś Szekspir zyskał w niebie druha, który rozumie go jak nikt inny, a Paweł znów ma przy sobie serdecznego przyjaciela – dziś zmarł prof. Jerzy Limon. Dla Szekspira, dla kultury i dla Gdańska poświęcił całe życie i osiągnął tak wiele, że z pewnością wszedł do panteonu gdańszczan, najwybitniejszych i bezgranicznie Gdańsk kochających. Z wzajemnością, bo Jurek był przy tym wszystkim cudownym człowiekiem – napisała europosłanka Magdalena Adamowicz.

– Odszedł prof. Jerzy Limon. Odszedł, a mógł jeszcze tyle dokonać, ale COVID nie oszczędza. Odszedł miłośnik i pasjonat Szekspira. Zostawił nam współczesnym i przyszłym pokoleniom Gdański Teatr Szekspirowski, za który dziękuję – napisał brat zmarłego prezydenta Gdańska Piotr Adamowicz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE