Nie ograniczajcie nauki języka kaszubskiego w szkołach. Apel marszałka Struka do pomorskich posłów

i

Autor: pomorskie.eu

Nie ograniczajcie nauki języka kaszubskiego w szkołach. Apel marszałka Struka do pomorskich posłów

2022-01-24 12:02

W uchwale budżetowej państwa na 2022 r. ograniczona została subwencja oświatowa. Oznacza to, że środki na nauczanie w szkołach języków mniejszościowych i języka regionalnego będą mniejsze o prawie 40 mln zł. W związku z tym konieczne będzie ograniczenie lekcji języka kaszubskiego i oferty edukacyjnej. Senat RP poprawką do ustawy budżetowej przywrócił tą kwotę. Już wkrótce nad senacką poprawką głosować będą posłowie.

List marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, w którym prosi o poparcie senackiej poprawki i przywrócenie w budżecie pierwotnej kwoty, otrzymali wszyscy posłowie i posłanki z Pomorza.

Mniejsza subwencja

W grudniu 2021 r. sejm zajmował się uchwałą budżetową na 2022 r. W trakcie prac posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili i przegłosowali poprawkę, która zmniejszyła środki przeznaczane na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. Kwota została zmniejszona aż o 39,8 mln zł. W styczniu 2022 r. Senat RP w poprawce zawnioskował o przywrócenie tej kwoty tak, aby nie doszło do obniżenia wydatków edukacyjnych.

Apel marszałka Struka

Zmniejszenie środków przeznaczonych na nauczanie najbardziej odbije się na edukacji na Pomorzu.

W 2005 r. język kaszubski został uznany za jedyny regionalny język w Polsce. Obecnie w około 400 szkołach języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tys. dzieci i młodzieży

– mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wielu rodziców posyła swoje dzieci na lekcje kaszubskiego i oczekuje dalszego wsparcia państwa dla działań na rzecz zachowania rodzimej kultury.

Warto dodać, że środki z subwencji pomagają wielu gminom utrzymać szkoły w małych miejscowościach, które nie tylko są miejscem nauki, ale i centrum życia społecznego i kulturalnego.

Co dalej?

Poprawki zgłoszone przez senatorów trafiły wraz z ustawą budżetową do sejmu. Posłowie mogą je przyjąć lub odrzucić.

Zwracam uwagę na negatywne konsekwencje, które przyniesie ewentualne obcięcie subwencji oświatowej dla gmin i powiatów z tytułu nauczania języka kaszubskiego. Zwracam się, zatem do Posłanek i Posłów z prośbą o poparcie poprawki Senatu RP – prosi marszałek Struk.

Głosowanie senackich poprawek planowane jest w styczniu.

Wystawa Zwierząt Egzotycznych w bydgoskiej Arenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE