Nie boisz się oddawać krwi? Gdańskie Centrum Krwiodawstwa poszukuje krwiodawców

2020-05-20 14:54
Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku poszukuje dawców z każdą grupą krwi
Autor: pixabay.com Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku poszukuje dawców z każdą grupą krwi

W ostatnich miesiącach w związku z pandemią koronawirusa i zawieszeniem planowych zabiegów szpitalnych, Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku ograniczyło swoją działalność. Teraz ponownie poszukiwani są krwiodawcy.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zachęca do ponownego oddawania krwi. W związku ze wznowieniem zabiegów szpitalnych, wzrosło zapotrzebowanie na krew z każdej grupy. Przed bezpośrednim przyjściem do centrum krwiodawstwa celem oddania krwi, konieczna jest telefoniczna rejestracja. Chętne osoby muszą także przejść niezbędny wywiad.

- Wywiad pozwoli ustalić, czy osoby chcące oddać krew są zdrowe, nie są potencjalnymi nosicielami koronawirusa oraz czy nie miały kontaktu z takimi osobami - mówi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Posłuchaj:

Posłuchaj czego dotyczy wywiad przeprowadzany z krwiodawcami:

Z badań przeprowadzonych przez lekarzy, osocze pozyskiwane od osób, które zwyciężyły z Covid-19, może pomóc w leczeniu obecnie chorych. W związku z niewielkim zakażeniem w trójmieście w porównaniu do pozostałych obszarów Polski, ilość ozdrowionych pacjentów jest niewielka. Nie wszyscy także zdecydowali się na takie działania. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, raz jeszcze zachęcane są do oddawania zdrowego osocza.

- Tak jak w przypadku oddawania krwi, trzeba spełnić pewne wymagania oraz dwukrotnie wykonać test na koronawirusa, który powinien dać dwa ujemne wyniki - dodaje Tyburski. Posłuchaj:

Posłuchaj do czego wykorzystywane jest osocze osób wyleczonych z Covid-19;

Do tej pory w Gdańsku osocze oddało już kilkanaście osób. Szczegóły dotyczące oddawania krwi i osocza, a także numer pod który trzeba dzwonić dostępne są na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE