Nie będzie kary dla organizatorów nielegalnej dyskoteki. Sąd w Sopocie odmówił wszczęcia postępowania

2021-02-22 15:23
dyskoteka
Autor: wikipedia.pl

Sąd Rejonowy w Sopocie odmówił wszczęcia postępowania względem menedżerki jednego z sopockich klubów, gdzie w listopadzie – mimo obowiązujących obostrzeń - miała odbywać się zabawa na kilkadziesiąt osób. Według policyjnych raportów nie zachowywano dystansu społecznego, a większość gości nie miała na twarzy maseczek. Sąd jednak nie zajmie się tą sprawą, bo ograniczenie wolności gospodarczej możliwe jest tylko w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Przypomnijmy, że do sądu trafił wniosek o nałożenie na menedżerkę klubu kary w wysokości 30 tys. zł. Postępowanie jednak nie zostanie wszczęte, bo – jak tłumaczy rzecznik Sadu Okręgowego w Gdańsku, Tomasz Adamski – ograniczenie wolności gospodarczej jest możliwe tylko w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego.

O szczegółach posłuchasz w materiale!

Postanowienie jest prawomocne i nikt się od niego nie odwołał. Warto jednak zaznaczyć, że jest to rozstrzygnięcie w danej sprawie, a więc nie będzie dotyczyło każdego tego typu przypadku. Jak wskazano w orzeczeniu „incydentalna kontrola legalności aktu prawnego nie prowadzi do pozbawienia takiego aktu mocy obowiązującej, lecz jedynie do odmowy jego zastosowania w konkretnej sprawie”.