Dentysta wieczorem lub w nocy? W Łodzi otwierają się dwa gabinety doraźnej pomocy stomatologicznej

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. drshomelian

NFZ wyłoży nawet 450 zł na wizytę u dentysty. Mało kto o tym wie, a pieniądze przepadają!

2023-03-28 10:25

Jak wiemy, wizyty u dentysty bywają bardzo kosztowne. Posłowie opozycji wskazywali, że nakłady na stomatologię w stosunku do całych nakładów na świadczenia zdrowotne są niewielkie. Mało kto wie o tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia wyłoży nawet 450 zł na profilaktyczne wizyty u dentysty. Trzeba tylko pamiętać o jednej istotnej rzeczy.

Żeby wizyty u dentysty nie były tak kosztowe, ponieważ jak wiemy wielu z nas wybiera się do stomatologa dopiero w momencie, kiedy pojawi się ból, trzeba pamiętać o profilaktycznym badaniu i leczeniu zębów. Temat finansowania leczenia stomatologicznego w Polsce był poruszany na początki tego roku podczas posiedzenia w sejmie.

"Jeżeli spojrzymy na finansowanie świadczeń w zakresie leczenia stomatologicznego, to jeżeli spojrzymy na lata 2020-2023 zaobserwujemy wzrost o ponad 70 proc. I tak w roku 2020 nakłady na leczenie stomatologiczne wynosiły 1 mld 630 mln 349 tys. zł, a w planie na rok 2023 mamy zaplanowaną kwotę w wysokości 2 mld 774 mln 686 tys."

 – mówił jeszcze na początku stycznia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał, że NFZ w 2022 r. zwiększył wydatki na leczenie stomatologiczne o ponad 54 mln.

NFZ wyłoży nawet 450 zł na wizytę u dentysty. Jakie zabiegi są refundowane?

Wielu Polaków nie wie, że możliwa jest refundacja zabiegów u dentysty, czyli otrzymanie częściowego lub całkowitego zwrotu kosztów związanych z leczeniem stomatologicznym. Jak podaje Super Express, w ramach refundowanych wizyt, możemy m.in. usunąć kamień czy zrobić przegląd, aby sprawdzić czy nasze zęby oraz ich okolice w jamie ustnej są zdrowe. Oprócz tego, jak wylicza z kolei serwis denthelp.pl, w ramach NFZ pacjenci mogą skorzystać z:

 • 1 raz w roku badania stomatologicznego i 3 razy w roku przeglądu jamy ustnej,
 • 2 zdjęć RTG zębów oraz pantomogram raz na trzy lata,
 • leczenia próchnicy (od października 2022 wszystkie zęby możemy już wypełniać "białymi plombami"  z kompozytowego materiału chemoutwardzalnego, niebawem będzie się można zgłaszać także na wymianę plomb z amalgamatu),
 • leczenia kanałowego (od jedynek do trójek),
 • leczenia protetycznego (w przypadku utraty co najmniej pięciu zębów w jednym łuku mamy prawo do protezy akrylowej raz na pięć lat; naprawiać protezę możemy raz na dwa lata),
 • usunięcia kamienia nazębnego z zębów w jednym łuku raz do roku,
 • leczenia zmian na błonie śluzowej na każdej wizycie,
 • chirurgicznego usunięcia zęba (także wycinanie zmian błony śluzowej czy usunięcia torbieli),
 • znieczulenia (powierzchniowego, nasiękowego bądź wewnątrzustnego w powiązaniu z gwarantowanym świadczeniem - stomatologicznym),
 • leczenia i profilaktyki zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
 • leczenia ortodontycznego dzieci do 12 roku życia.

Warto pamiętać, że z tego typu zabiegów skorzystamy jedynie w gabinetach, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby skorzystać z tej opcji, niezbędne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Lista gabinetów jest dostępna na stronie NFZ. W zakładce https://www.nfz.gov.pl/o-nfz/informator-o-zawartych-umowach/ należy wybrać swój wojewódzki oddział NFZ i w otworzonej aplikacji wskazać Leczenie stomatologiczne jako rodzaj świadczenia.

Koniec z poprawianiem standardu leczenia na NFZ za dopłatą

Co istotne, nie możemy już poprawić standardu leczenia za dopłatą, czyli np. dopłacić za lepszą plombę. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ:

Nie możesz współpłacić za leczenie. Nie ma więc takiego rozwiązania, że np. nie płacisz za leczenie ubytku w zębie, ale dopłacasz, by Ci dentysta w szóstce założył białą plombę. Jeśli chcesz coś poza standardem, płacisz za całość usługi.

Sonda
Czy boisz się chodzić do dentysty?
Czy powinien powstać NFZ dla zwierząt?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE