Molo w Brzeźnie zaprasza po remoncie. Prace objęły 56 metrów pokładu od strony morza

i

Autor: gdansk.pl

Molo w Brzeźnie zaprasza po remoncie. Prace objęły 56 metrów pokładu od strony morza

2021-12-22 11:32

Zakończył się remont 136-metrowego molo w Gdańsku Brzeźnie. W całości dostępny dla spacerowiczów jest już górny pokład. Remont był konieczny ze względu na szkody, jakich w latach ubiegłych dokonały sztormy i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wiosną przeprowadzone będą prace na dolnym pokładzie.

Molo w Brzeźnie było częściowo wyłączone z użytku przez prawie trzy miesiące. Prace trzeba było przeprowadzić ze względu na bezpieczeństwo setek tysięcy gdańszczanek, gdańszczan i turystów, którzy każdego roku odwiedzają ten obiekt. Zimowe sztormy i niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że jego drewniane elementy wymagały wymiany. Gdański Ośrodek Sportu, jako zarządca mola, pod koniec sierpnia podpisał umowę na wykonanie prac remontowych. W następnych miesiącach wymieniono skorodowane balustrady, słupki, belki, deski pomostów oraz poręcze. Elementy zostały wykonane z modrzewia, a także dodatkowo zakonserwowane i pomalowane. Prace objęły odcinek o długości około 56 metrów od strony morza.

Zakończyły się prace odbiorowe i z dniem 21 grudnia molo jest znowu dostępne dla spacerowiczów. Należy jednak pamiętać, że jak co roku, na okres zimowy dolny pokład pozostaje niedostępny, chociaż nowe deski są już przygotowane i czekają na montaż na wiosnę. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa.

Warto wspomnieć, że był to pierwszy etap prac. Pozostała część, między innymi remont górnego pokładu od wejścia - podobnie jak ułożenie wspomnianych desek na dolnym pokładzie - zostanie wykonana w przyszłym roku, po sezonie zimowym.

Molo w Brzeźnie zostało zbudowane w latach 1993-1996, otwarto je 19 lipca 1996 roku. Ma 136 metrów długości i wraz z deptakiem do niego prowadzącym jest przedłużeniem alei Jana Pawła II. 

Sedno Sprawy - Marcin Horała