Mniejsze limity w płatnościach gotówkowych jednak o 2024 roku. Kiedy zapłacimy tylko kartą?

i

Autor: pixabay

Płatności

Mniejsze limity w płatnościach gotówkowych jednak w 2024 roku. Kiedy zapłacimy tylko kartą?

Od stycznia 2024 roku obowiązywać będą nowe limity płatnościach gotówkowych. Dotyczą transakcji między przedsiębiorcami, a konsumentami. Zmiany planowane są już od 2 lat.

Nowe limity płatności gotówkowych miały funkcjonować już ubiegłym roku, potem od początku 2023 roku. Jednak ostateczny termin wejścia przepisów w życie przewidziany jest na 2024 rok. Limity płatności dotyczą w transakcjach miedzy przedsiębiorcami i z udziałem konsumentów.

Zmiana ta oznacza, że obowiązek stosowania płatności bezgotówkowych (i jednoczesny zakaz płatności gotówkowych) w transakcjach między przedsiębiorcami będzie istniał już przy transakcjach przekraczających 8.000 zł (lub równowartość tej kwoty).

Pierwotnie przepis ten miał wejść w życie 1 stycznia 2023 roku ale na mocy art. 2 pkt 2) ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r., poz. 1719) - wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.

Zgodnie z nowelizacją przesuwającą termin wejścia w życie przepisów o limitach płatności gotówkowych jeszcze do końca 2023 r. limit płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł. Od 1 stycznia 2024 r. art. 19 Prawa przedsiębiorców ustanowiony został limit w kwocie 8 tys. zł.

Propozycja Ministerstwa Finansów, moim zdaniem, nie uderzy w szarą strefę i tych, którzy są poza systemem, choćby częściowo, ale w tych drobnych przedsiębiorców i rzemieślników, którzy w dużej mierze działają legalnie i są uczciwi

- mówił dla serwisu prawo.pl Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC.

Według Ministra Finansów, zmiany te mają przede wszystkim na celu popularyzację obrotu bezgotówkowego. Zdaniem ministra płatności bezgotówkowe są koniecznym elementem nowoczesnej gospodarki cyfrowej, a w krajach rozwiniętych transakcje w ramach szarej strefy gospodarczej odbywają się niemal wyłącznie przy wykorzystaniu gotówki. Zatem płatność bezgotówkowa stanowi (zdaniem ministra) ważne narzędzie w zwalczaniu szarej strefy, w tym w przeciwdziałaniu tzw. praniu brudnych pieniędzy.

Minister Finansów zwrócił też uwagę, że wprowadzono przepisy, które zobowiązują przedsiębiorcę do zapewnienia możliwości dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego.

Przypominamy, że od początku 2022 roku, przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnienia swoim klientom możliwość dokonania płatności w formie bezgotówkowej. Mają też możliwość odliczenia od podatku wydatków na terminale płatnicze.

Ekonomista wygarnął całą prawdę o WALORYZACJI emerytur!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE