szczepienie

i

Autor: pixabay.com

Mniej chętnych na szczepienia przeciw Covid-19 na Pomorzu

2022-10-26 11:46

- W większości punktów szczepień na Pomorzu dostępne są szczepionki uwzględniające nowe warianty koronawirusa - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. - Podkreślam jednak, że wszystkie, także te wcześniejsze, są tak samo skuteczne. Zachęcam do szczepienia przeciw Covid-19 i przeciw grypie, bo przed nami sezon zwiększonych zachorowań. Wielu specjalistów mówi nawet o twindemii, czyli epidemii grypy i koronawirusa jednocześnie.

Nowe szczepionki już we wszystkich gdańskich punktach szczepień przeciw Covid-19

Do większości punktów szczepień w Gdańsku i na Pomorzu dotarły dostawy nowych szczepionek przeciw Covid-19 w podwariancie BA.1 (celowane w wariant Omikron). Są to szczepionki obu głównych dostawców - firm Pfizer i Moderna. 

Pacjenci chcący skorzystać z drugiej dawki przypominającej mają do dyspozycji - oprócz wcześniejszych szczepionek - preparat skierowany przeciw podwariantowi BA.1 i oryginalnej postaci patogenu. W najbliższym czasie mają się również pojawić preparaty, które uwzględniają kolejne podwarianty - BA.4 i BA.5.

Wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 tak samo skuteczne

- Rekomendujemy korzystanie z nowej szczepionki, która ma chronić przed wariantem Omikron - mówi Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz, koordynator punktu szczepień w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. - I większość osób, które przyjmujemy, chce szczepić się właśnie nią. Ta szczepionka chroni nas również przed poprzednimi wariantami.

Jednak, jak podkreśla Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki, każda ze szczepionek dostępnych w działających punktach jest tak samo skuteczna.

- Pacjenci obawiają się, że może te wcześniejsze preparaty są już “nieaktualne”, że nie są tak skuteczne jak te najnowsze - tłumaczy Karpiński. - Wszystkie szczepionki, które są w obiegu, są skuteczne i zatwierdzone przez urzędy rejestrujące produkty lecznicze.  

W punkcie w Ergo Arenie można wybrać sobie z dostępnych preparatów ten, którym chcemy być zaszczepieni - jednak nie we wszystkich przychodniach czy aptekach będziemy mogli to zrobić. 

Mniej chętnych na szczepienia przeciw Covid-19  

Choć w większości punktów szczepień w Gdańsku jest mniejszy ruch, cały czas są chętni na kolejne dawki. 

- To jest od kilkunastu do kilkudziesięciu osób dziennie - dodaje Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz. - Mamy dużo chętnych na trzecią i czwartą dawkę, znacznie mniej na pierwszą. Przychodzi dużo obcokrajowców, uchodźców z Ukrainy, ale też pracowników statków.  

Widocznie mniej chętnych na szczepienie osób zauważa Alicja Rustowska-Rogowska z Centrum Medycznego Dr n. med Alicja Rustowska-Rogowska, placówki która szczepi też dzieci między 5 a 12 rokiem życia. 

- Natomiast prowadzimy szczepienia wyjazdowe i cały czas jest na to zapotrzebowanie - dodaje lekarka. - Czeka nas sezon zachorowań na Covid-19 i grypę, przydałyby się znów kampanie zachęcające do szczepień, mówiące o możliwych powikłaniach, wtedy zawsze pojawia się więcej osób. 

Jak zarejestrować się na szczepienie?Nadal mamy na to kilka sposobów:

  • Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989,
  • zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
  • wyślij SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,
  • skontaktuj się bezpośrednio z punktem szczepień (numer na dole strony).

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin Twojego szczepienia, a następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty.

Do rejestracji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych czy dokumentów, wystarczy że podasz swój nr PESEL.

Dla osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, uruchomione zostały wyjazdowe zespoły szczepiące. Jesteś pacjentem leżącym i chcesz skorzystać z takiej możliwości? Sprawdź, jak zaszczepić się w domu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE