Sekcja Futsalowa GKKN

i

Autor: Facebook Stowarzyszenia Gdyńskiego Klubu Kibica Niepełnosprawnego

Mimo przeciwności losu wychodzą na parkiet i walczą. Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego gra w Futsalowej Ekstraklasie Bez Barier

2022-11-29 21:31

Sekcja Futaslowa Gdyńskiego Klubu Kibica Niepełnosprawnego występuje w ogólnopolskiej lidze piłki halowej - Ekstraklasie Bez Barier. W rozgrywkach może wystąpić każdy, bez względu na poziom i rodzaj niepełnosprawności. Istnieje szansa, że w przyszłym roku rozgrywki spod tego szyldu zawitają również do Trójmiasta.

Ekstraklasa Futsal Bez Barier, to ogólnopolskie rozgrywki, które stworzone są z myślach o stworzeniu przestrzeni do wzajemnej integracji i sportowej rywalizacji, dla wszystkich osób z niepełnosprawnością. W meczach może wziąć każda osoba posiadająca orzeczenie, bez względu na jego stopień, czy typ. Oprócz tego organizatorzy chcieli stworzyć przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, która często w sporcie jest mocno niezagospodarowana. Mecze trwają 8 minut, z wstrzymywanym czasem. Dodatkowo sędziowie są bardzo wrażliwi  na wolniejszą grę i procesy decyzyjne, niektórych zawodników – Ci mają mieć dostatecznie dużo czasu, by podjąć dobrą decyzje.

Jak na razie sama formuła rozgrywek dopiero się krystalizuje. Trwa obecnie pierwszy sezon, który składa się z turniejów, organizowanych w różnych miastach w Polsce. Plany są takie, aby w przyszłym roku liga zawitała do wszystkich miast, z których pochodzą drużyny. Istnieje więc duża szansa, że Futsalowa Ekstraklasa Bez Barier, zawita również nad morze – do Gdyni.

Plany powstania futsalowej drużyny przy Klubie Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego, były już od kilku lat, jednak podobnie jak w większości spraw, pandemia opóźniła realizacje tych planów. Drużyna zaczęły się formować w kwietniu 2022 roku, a pierwsze treningi ruszyły miesiąc później. Z początku na zajęcia chodziło 6 osób, a teraz jest ich już 15. Drużyna trenowana jest przez Lecha Kordaczuka – prezesa Stowarzyszenia Klubu Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego.

Czekają na treningi, na wyjazdy, na mecze. Wynik jest ważny, ale głównie chodzi o to żeby się spotkać, pograć, poćwiczyć, wyjść z domu. Przy okazji zwiedzić przy wyjazdach. Jest aspekt sportowy, aspekt społeczny, takiej typowej socjalizacji osób z niepełnosprawnością.

 Treningi są darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych osób z niepełnosprawnością. Wszystkie szczegóły dotyczące tego gdzie i kiedy się odbywają, znajdziecie na Facebooku Stowarzyszenia Klubu Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego.