Mikropożyczki trafiają do gdańskich przedsiębiorców. „Działamy bez zbędnej zwłoki”

2020-04-06 9:12
Pożyczki
Autor: nattanan23/pixabay.com

Pieniądze trafiają na konta przedsiębiorców! A mowa o mikropożyczkach, o które w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej mogą ubiegać się właściciele firm. – W piątek wypłaciliśmy pierwsze środki - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska.

Działamy bez zbędnej zwłoki – podkreśla Piotr Borawski, który podczas piątkowej wideokonferencji poinformował o wypłacie pierwszej mikropożyczki. Przypomnijmy - mikropożyczki wynoszą 5 tys. zł. Udzielone wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny, o ile mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. W innym przypadku pożyczka podlega zwrotowi przez okres 12 miesięcy.

– Działamy bez zbędnej zwłoki – podkreśla Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. Posłuchaj:

Szczegółowe informacje dotyczące udzielania mikropożyczki, w tym obowiązujące instrukcje oraz zasady, znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W serwisie resortu pracy znajdują się również wszystkie wnioski wraz z załącznikami, jakie należy złożyć w urzędzie pracy.

Prawidłowo wypełnione i podpisane dokumenty, tj. wniosek wraz z dwoma egzemplarzami umowy, należy składać do Gdańskiego Urzędu Pracy w wybrany sposób: elektroniczny, listownie bądź składając w zaadresowanej i szczelnie zamkniętej kopercie do dedykowanej wrzutni na dokumenty znajdującej się przy wejściu do siedziby GUP – tłumaczy Borawski.

Ekonomiści przewidują jednak, że mimo wsparcia finansowego, kryzys na rynku pracy jest nieunikniony. W Gdańsku widoczne są już pierwsze zmiany.

Od 1 kwietnia o kilka procent zwiększyła się liczba wniosków o rejestrację jako osoby bezrobotne. Mamy także pierwsze zgłoszenie zamiaru dokonania zwolnień grupowych. Będziemy tę sytuację monitorować. Jednak nastroje analityków i ekonomistów nie są najlepsze. Na pewno spodziewamy się spowolnienia gospodarczego i zmian na rynku pracy - nie ukrywa zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – W porównaniu do marca 2019 roku, odnotowaliśmy także spadek o 1209 osób, które złożyły oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. Mamy także o 37 wniosków mniej o zezwolenie na pracę sezonową w porównaniu do lutego 2020 r. – dodaje przedstawiciel miasta.

Kryzys na rynku pracy jest nieunikniony. Posłuchaj:

W Gdańsku w ostatni piątek przedstawiony został także pakiet pomocowy dla organizacji pozarządowych. W ramach tego programu – ponad 2 tys. fundacji działających na terenie miasta będzie zwolnionych m.in. z opłat za wynajem gminnych lokali. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE