Jak podkreślają eksperci, za miesiąc młode sokoły powinny już opanować sztukę latania. W kolejnych miesiącach - opuszczą gniazdo.

i

Autor: gdynia.pl/Kamil Złoch

Mieszkańcy wybiorą imiona dla czterech, gdyńskich sokołów! „Maluchy czekają na propozycje”

2020-05-11 7:57

Trzy samiczki i jeden samiec! Takiego potomstwa doczekały się gdyńskie sokoły - Bryza i Bosman, które już kilka lat temu uwiły sobie gniazdo na kominie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Maluchy zostały w czwartek zaobrączkowane - teraz mieszkańcy wybiorą dla nich imiona.

- Cztery pisklaki. W zeszłym roku były same dziewczyny - mówi Katarzyna Dudzin z gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energa Ciepła. - Trwa konkurs na imiona dla młodych sokołów. Propozycje zgłaszać można na stronie peregrinus.pl. Wkrótce odbędzie się także obrączkowanie sokołów, które mieszkają na innych elektrowniach – dodaje Dudzin. 

Trwa konkurs na imiona dla sokołów. Posłuchaj:

Gdyńskie sokoły można obserwować 24 godziny na dobę, dzięki zamontowanej w gnieździe kamerze.

- Od 2016 r. możemy podglądać tę sokolą rodzinę. Cieszy się to ogromną popularnością. W tych czasach szczególnie, kiedy jesteśmy w domu, obserwacja sokołów może być pewnego rodzaju urozmaiceniem – mówi Katarzyna Dudzin. 

Sokola rodzina w świetle kamer. Posłuchaj:

Jak podkreślają eksperci, za miesiąc młode sokoły powinny już opanować sztukę latania. W kolejnych miesiącach - opuszczą gniazdo.

- Mogą się przeprowadzić raptem 25 kilometrów od miejsca urodzenia, ale równie dobrze znacznie dalej, nawet o 500 kilometrów i więcej - tłumaczy Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE