Grypa i COVID-19 – co nas czeka w tym sezonie grypowym?

i

Autor: Shutterstock

Mieszkańcy Pomorza chorują na grypę. Więcej infekcji wyłącznie na Mazowszu

2021-11-09 10:08

Mieszkańcy Pomorza chorują na grypę! Jak pokazują dane - województwo pomorskie jest obecnie w czołówce tej niechlubnej statystyki. Więcej infekcji jest wyłącznie na Mazowszu.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w pierwszym tygodniu listopada odnotowano w całej Polsce ponad 100 tys. zachorowań na grypę.

- Nasilenie grypy jest teraz znacznie większe niż w roku ubiegłym. W 2020 r. wielu z nas przebywało na kwarantannie, do tego stosowaliśmy się do nałożonych na nas zasad. Dziś nie myjemy rąk, nie nosimy maseczek. To ma znaczący wpływ. Obserwujemy nawet 20 proc. wzrost względem roku ubiegłego - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcji i jej powikłaniom są szczepienia.

- Szczepiąc się zdecydowanie zmniejszamy ryzyko przenoszenia zakażenia. Jest też takie zalecenie, żeby szczepić jednego dnia. W jedno ramię dostajemy szczepionkę na grypę, w drugie przeciwko COVID-19. Szczepionki w żaden sposób ze sobą nie kolidują - dodaje jedna z trójmiejskich lekarek. – Oczywiście możemy skorzystać z dwutygodniowej przerwy między szczepionkami, ale tak jak mówię, preparaty te w żaden sposób ze sobą nie interferują – podkreśla lekarka.

Medycy przypominają, że grypa może wywołać szereg powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, mięśnia serca i osierdzia, a także powikłań neurologicznych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE