Miasto planuje zakupić SAUR Neptun Gdańsk - firmę dostarczającą wodę i odbierającą ścieki

2021-09-14 21:00
Wodociągi
Autor: Jakub Chonchera

Gdańsk przejmie pełną kontrolę nad zaopatrzeniem w wodę i odbiór ścieków. Po 30 latach kończy się współpraca z francuską grupą SAUR. Miasto planuje kupić udziały w tej firmie i przekształcić ją w nową spółkę miejską. Francuzi wyrazili już na to wstępną zgodę.

- Po 30 latach od transformacji ustrojowej mamy nie tylko wiedzę, umiejętności, ale także zasoby ludzkie i finansowe, po to aby właśnie taką kontrolę miasto Gdańsk mogło w pełni przejąć - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wariant zakupu akcji SAUR Neptun Gdańsk jest najbezpieczniejszy, nie tylko dla mieszkańców, ale też pracowników tej firmy, którzy mają pozostać na swoich stanowiskach po zmianie właściciela - zapewnia Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

- Ten wariant ogranicza istotne ryzyka prawne, organizacyjne i właśnie zapewnia pełne wykorzystanie zespołu 550 osób, które dzisiaj w SAUR Neptun Gdańsk pracują i tego know-how, które jest największym bogactwem tej spółki. Dla nas to przede wszystkim unikalny zespół ludzi: operatorzy ujęć wody, operatorzy oczyszczalni ścieków, dyspozytorzy systemu, mistrzowie-inżynierowie - wymienia wiceprezydent.

Za przejęcie spółki miasto zapłaci około 45 milionów złotych. Na najbliższej sesji pieniądze na ten cel zabezpieczyć mają radni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE