Mięso na obiad 11 listopada? Jest dyspensa

i

Autor: pixabay.com

kościół

Metropolita gdański wydał dyspensę na piątek po Bożym Ciele

2023-06-09 10:02

Większość biskupów w Polsce, w tym metropolita poznański, warszawski, gdański, białostocki i przemyski, wydali dekrety dotyczące dyspensy od wstrzemięźliwości spożywania pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele. Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy, wsparcia chorych czy złożenia ofiary na misje.

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy (Boże Ciało - PAP), co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych"

W zamian za dyspensę zobowiązał wiernych do ofiarowania dowolnej modlitwy według intencji papieża Franciszka. Identycznie wskazał metropolita poznański, metropolita gnieźnieński, siedlecki, ordynariusz bydgoski, kielecki, toruński, koszalińsko-kołobrzeski, zielonogórsko-gorzowski i łowicki.

Korzystających z dyspensy metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC zobowiązał "do odmówienia Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Pod Twoją obronę w intencji wzbudzenia nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych".

W komunikacie opublikowanym na stronie diecezji pelplińskiej poinformowano, tylko że biskup Ryszard Kasyna "udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 9 czerwca 2023 r.". Oznacza, to, że wierni nie zostali zobowiązani do podjęcia wskazanych praktyk o charakterze duchowym bądź materialnym. Identyczny komunikat opublikowano w stronie Internetowej diecezji sosnowieckiej.

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Barwy szczęścia po wakacjach. Huczna impreza u Pyrków! Takiego grona jeszcze nie było
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE