Matura 2023. Czy będzie trudniejsza? Co się zmieni na maturze?

i

Autor: Pexels Matura 2023. Czy będzie trudniejsza? Co się zmieni na maturze?

Matura w nowej formule. Próbne egzaminy już grudniu

2022-12-01 14:42

Nowe zadania, test z wiedzy o lekturach i znacznie dłuższa rozprawka. Takich zmian w przyszłorocznej maturze muszą się spodziewać uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Maturzyści z nowymi arkuszami będą mieli okazje się zapoznać już w grudniu. - Ta próbna matura jest bardzo potrzebna - mówi Monika Kulesza, wicedyrektorka V LO w Gdańsku.

- Bierzemy udział w tej próbie, bowiem chcemy redukować stres wśród naszych uczniów. Bo wiadomo, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy - mówi Kulesza. - Ta próbna matura potrwa półtora tygodnia. To wiąże się z reorganizacją całej szkoły, żeby zapewnić maturzystom odpowiednie warunki do pisania. Wyłączmy całe piętro - dodaje wicedyrektorka gdańskiego liceum.

Udział szkół w próbnych maturach jest dobrowolny. Centralna Komisja Egzaminacyjna zachęca jednak, by uczniowie zmierzyli się z nową formułą.

- Na pewno próbna matura jest informacją dla każdego zdającego. Mówi w jakim jestem miejscu; ile czasu muszę jeszcze poświęcić na naukę - zaznacza Marzena Majerowska, ekspert OKE w Gdańsku.

Przyszłoroczny egzamin dojrzałości zaplanowano na 4 maja. Uczniowie swój maturalny maraton tradycyjnie rozpoczną od języka polskiego.

- Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym zostanie wydłużony ze 170 minut do 240 minut, a na poziomie rozszerzonym ze 180 do 210 minut. Do tego, wypracowanie powinno zawierać przynajmniej 400 wyrazów - tłumaczy Kulesza.

Zmiany obejmą także maturę z matematyki. W przyszłym roku będzie ona trwać 10 minut dłużej; zwiększy się także liczba zadań otwartych.   

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE