Marta Bilska o książce o Wieczorek:  ‘Mamy swoje przypuszczenia, co do tej sprawy. Zweryfikujemy w książce wiele rzeczy’

i

Autor: Marta Bilska, archiwum prywatne; archiwum

Tylko u nas

Marta Bilska o książce o Wieczorek: ‘Mamy swoje przypuszczenia, co do tej sprawy. Zweryfikujemy w książce wiele rzeczy’

2023-06-23 11:25

Marta Bilska i Mikołaj Podolski poinformowali, że wspólnie pracują nad wydaniem książki o zaginięciu Iwony Wieczorek. „Mamy swoje przypuszczenia, co do tej sprawy, ale to nie czas żeby o nich mówić – mówi Marta Bilska w rozmowie z naszą redakcją. Zdradziła także, co myśli o internetowych forach. Znamy więcej szczegółów w tej sprawie.

Iwona Wieczorek zaginiona od blisko 13 lat

Sprawa Iwony Wieczorek to jedna z najgłośniejszych, nierozwiązanych spraw w Polsce. Nastolatka 16 lipca 2010 umówiła się z koleżanką Adrią i trzema kolegami - Pawłem, Markiem i Adrianem na wyjście do sopockiej dyskoteki. Zanim pojawili się w klubie, pojechali na działkę babci Pawła, gdzie pili alkohol. Po północy grupa pojechała do Krzywego Domku w Sopocie do klubu Dream Club. W klubie miało dojść do kłótni między Iwoną a Adrią. Około godziny 3:00 19-letnia Iwona wyszła z klubu i poszła promenadą pieszo do domu.

Przed godziną 4:00 nad ranem nastolatce rozładował się telefon, a o godz. 4:12 minęła wejście nr 63 na plażę w Gdańsku Jelitkowie. Tam urywa się ślad po Iwonie. 19-latka nigdy nie powróciła do domu, nie wiadomo co się z nią stało.

Powstaje książka o Iwonie Wieczorek

Marta Bilska za pośrednictwem social mediów poinformowała, że z Mikołajem Podolskim pracują nad nową książką o zaginionej nastolatce. Publikacja ma zawierać nowe informacje. Dziennikarze śledczy od lat angażują się w rozwiązanie sprawy.

Marta Bilska to dziennikarka śledcza, przez lata była związana z magazynem „Reporter”. W swojej pracy, oprócz sprawy Iwony Wieczorek, opisywała zbrodnię pod Narożnikiem w Górach Stołowych czy tajemniczą śmierć Jakuba Kazały. Redagowała fanpage informacyjne. W przeszłości była redaktorem naczelnym jednego z portali należących do wydawnictwa Milenium Media. Jak sama mówi - „od jakiegoś czasu miałam przerwę, pochłonęły mnie nieco inne rzeczy. Jednak w sprawie Iwony "dłubałam" praktycznie cały ten czas”.

Marta Bilska o nowej książce. Kiedy premiera?

Marta Bilska w rozmowie z naszą redakcją zdradziła więcej szczegółów związanych z zapowiadaną książką o Iwonie Wieczorek. Za niecałe dwa miesiące minie 13 lat, odkąd zaginęła gdańszczanka. Mogłoby się wydawać, że to idealna data na premierę publikacji.

Nie celujemy w żadną konkretną datę jeśli chodzi o książkę. Chcemy pomóc rozwiązać tę sprawę, pokazać różne jej aspekty, a nie promować się przy pomocy rocznicy czy liczyć na zysk. Już oczywiście pojawiają się głosy, że chcemy się dorobić na sprawie. Widać, że Ci ludzie nie mają pojęcia, jakiego rzędu to są zarobki. Skoro to tak łatwy i wielki pieniądz, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzięli się za pisanie swojej publikacji. Nad książką jeszcze będziemy chwilę pracować, później będzie też czas na wydawnicze sprawy. Będziemy na bieżąco informować

– informuje dziennikarka śledcza.

Co sądzi mama Iwony na temat nowej publikacji?

Pojawiają się pytania, jak reaguje najbliższa rodzina Iwony na wieść o nowej książce. W sprawę od początku mocno angażowała się pani Iwona – mama zaginionej. Marta Bilska podkreśla, że autorzy poproszą ją o komentarz.

Może będzie chciała również zdementować niektóre informacje, jakie w ostatnim czasie pojawiały się w innych publikacjach. Na razie skupiamy się jednak na ustaleniu faktów. W takich sprawach z najważniejszymi osobami najlepiej kontaktować się na koniec, żeby mogły się odnieść całościowo do nowych informacji

– wyjaśnia Bilska.

Co Marta Bilska sądzi o internetowych forach o Wieczorek?

Temat zaginięcia Wieczorek rozgrzewa internautów. Na Facebooku pojawiły się grupy dyskusyjne, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi opiniami na temat sprawy. Głos zabierała tam również dziennikarka.

Myślę, że grupy czy fora były pomocne, ale na początku sprawy. Teraz to w większości pole do popisu dla amatorów internetowych przepychanek. Raczej nie będę się już na żadnej z takich grup udzielać. Być może stworzymy kiedyś fanpage książki i tam będziemy uczestniczyć w rzeczowej i kulturalnej dyskusji. Z pewnością nie będziemy tolerować hejtu, który niektórzy na własne potrzeby nazywają krytyką 

– wyjaśnia Marta Bilska.

‘Kilka osób próbowało sabotować nasze działania’

Dziennikarka w zapowiedzi książki wspominała o osobach, którzy przeszkadzają w dojściu do prawdy ws. Iwony. Autorzy przyszłej publikacji przekonali rozmówców do zabrania głosu w sprawie. Ich wypowiedzi pojawią się w publikacji.

Z plotkami radzimy sobie szybko i bezboleśnie. Po prostu nie bierzemy ich do siebie i robimy swoje. Mimo że wiemy, iż kilka osób próbowało sabotować nasze działania

– wyjaśnia Marta Bilska.

Dziennikarze nie chcą forsować żadnej z teorii zaginięcia, choć nie ukrywają, że mają swoje domysły. W 2015 roku zaczęli wspólnie pracować nad sprawą. Po 8 latach powraca ich dziennikarski duet. Nowa książka będzie zawierała głównie nowe informacje, dotychczas nieznane w mediach.

Mamy swoje przypuszczenia, co do tej sprawy, ale to nie czas żeby o nich mówić. Zweryfikujemy w książce wiele rzeczy, pokażemy też jak wiele różnych nieprawidłowości i niezgodności udało nam się wychwycić. Właściwie większość rzeczy będzie nowych. Nasze dotychczasowe publikacje będą jedynie tłem. Od początku tej sprawy do dziś pojawiało się kilka nieprawdziwych informacji odnośnie kluczowych faktów i niektórych ważnych dla tej sprawy osób, niektórzy zostali nawet w nią niesłusznie wplątani. Ale też w drugą stronę - nad kilkoma osobami do tej pory nie pochylono się wystarczająco, a być może powinno się?

– wyjaśnia dziennikarka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Rutkowski Story - Poruszająca rozmowa z mamą Iwony Wieczorek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE