Mieszkanie

i

Autor: Pixabay W Białogardzie powstanie blok z mieszkaniami komunalnymi. Zdj. ilustracyjne.

Lepszy dom za miastem. Gdynian nie stać na mieszkanie w centrum

2021-11-05 8:09

Lepszy dom za miastem, niż kawalerka w centrum. Jak pokazują dane - coraz więcej mieszkańców Gdyni decyduje się na wyprowadzkę z miasta. Powodem są ceny - za m2 zapłacimy tu nawet 10 tys. zł. Drogi jest także wynajem. – Po porostu nas nie stać – mówią gdynianie.

– Kupowałam mieszkanie 8 tys. za m2. Dziś cena za metr to ok. 12 tys. A różnica wyłącznie czterech lat. To jest wręcz przepaść – mówi jedna z kobiet. – Mieszkanie w centrum jest teraz praktycznie niemożliwe. Na pewno jeśli zacznę już szukać swojego lokum postawię na obrzeża. Chcę mieć przestrzeń, a w mieście byłoby mnie może stać na kawalerkę – dodaje inna z gdynianek.

Dla lokalnego samorządu wyludnianie Gdyni może być problemem. Chodzi np. o mniejsze wpływy do budżetu miasta z tytułu odprowadzanych przez mieszkańców podatków.

– W Niemczech np. w Hamburgu problemem jest nie tyle najem krótkoterminowy ile biura usytuowane w wąskim wycinku miasta. Oznacza to, że dzielnice te, wieczorami po prostu umierają. Nie ma w nich ludzi – mówi Agata Grzegorczyk z gdyńskiego magistratu. – My nie chcemy do takiej sytuacji dopuścić i między innymi dlatego tak przygotowujemy plany zagospodarowania przestrzennego, żeby w śródmieściu zlokalizowane były różne funkcje. Dzięki temu centrum miasta nigdy nie zasypia. Nie chcemy mieć tu samych biur, samego najmu krótkoterminowego. Chcemy ludzi – dodaje Grzegorczyk.

Na zawyżanie cen mieszkań mają także wpływ zwiększone koszty budowy domów oraz coraz częstsze kupowanie lokali pod wynajem. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE