Kandydaci na prezydenta Gdyni

i

Autor: PAP/mat.prasowe

wybory 2024

Kto startuje w wyborach na prezydenta Gdyni? Jest już czworo kandydatów

Wojciech Szczurek, Aleksandra Kosiorek, Tadeusz Szemiot oraz Marek Dudziński to czworo kandydatów na stanowisko prezydenta Gdyni.

Nowy Kandydat na prezydenta Gdyni

Radny Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot (PO) ogłosił start w wyborach na prezydenta Gdyni. Kandydata wspólnie wskazało porozumienie wyborcze gdyńskiej PO, Koalicji Ruchów Miejskich, Nowej Lewicy, Razem i Zielonych.

Stojąc przed państwem, biorę sobie za cel urzeczywistnić wizję tej zjednoczonej, demokratycznej opozycji, która razem staje do wyborów samorządowych i doprowadzi do oczekiwanej przez gdynian zmiany

- powiedział radny Szemiot w piątek na konferencji prasowej.

Podkreślił, że jego kandydaturę w wyborach na prezydenta Gdyni poparły: gdyńska Platforma Obywatelska, Koalicja Ruchów Miejskich, Nowej Lewicy, Razem i Zielonych.

Ostatnie miesiące prowadziłem intensywne rozmowy. Dyskutując z każdym otwartym na dialog, o wspólnej wizji naszego miasta za 5, 10 i 15 lat

- zaznaczył kandydat.

Dodał, że w tym czasie, w Warszawie zawiązano koalicję 15 października, która udowodniła, że bliskie jemu myślenie ma sens i może prowadzić do potrzebnych zmian. "To również dodatkowo ośmieliło niektórych moich partnerów. Pokazało im, że można" - stwierdził Szemiot.

Podkreślił, że bierze sobie za cel "urzeczywistnić wizję tej zjednoczonej, demokratycznej opozycji, która razem staje do wyborów samorządowych i doprowadzi do oczekiwanej przez gdynian zmiany". 

Zapewnił, że jako prezydent będzie zabiegał m.in. o wsparcie dla budownictwa czynszowego oraz dla inwestycji w Gdyni. "Wraz z samorządowcami Pomorza będę współtworzył lepszą komunikację w ramach naszej aglomeracji, na rzecz, której parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, pracują przy ustawie metropolitalnej" – dodał.

Jego zdaniem, Gdynia potrzebuje otwartości, innowacji i nowego sposobu funkcjonowania. "Władza musi być otwarta dla ludzi, również tych, którzy wyrażają odmienne poglądy. Taką zmianę wybraliśmy dla Polski jesienią, wiosną przyjdzie czas na zmianę w Gdyni" - powiedział.

Kim jest Tadeusz Szemiot?

Tadeusz Szemiot urodził się w 1976 roku w Gdyni. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu audytu, kontroli i nadzoru właścicielskiego. Od 2006 roku jest gdyńskim radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Wybory samorządowe w Gdyni 2024

O pierwszych kandydatach na stanowisko prezydenta w Gdyni usłyszeliśmy już latem 2023. W prawyborach kandydatów przedstawił Gdyński Dialog. Ostateczną kandydatką jest Aleksandra Kosiorek – radczyni prawna, działaczka społeczna, mieszkanka Orłowa.

Już od miesięcy spotyka się z mieszkańcami Gdyni, ostatnio w Chwarznie Wiczlinie. Program Aleksandry Kosiorek jest jeszcze budowany w oparciu o te spotkania, Dialog ma jednak znane już wcześniej założenia. To kluczowe sprawy, które należy w Gdyni zmienić:

  • Transparentność procedur, działań i decyzji podejmowanych przez władze miasta oraz ich skutków finansowych
  • Dialog z mieszkańcami, realne konsultacje i partycypacja, partnerskie traktowanie rad dzielnic
  • Racjonalność wydatków, zmniejszanie zadłużania miasta, jasna koncepcja i hierarchia ograniczania wydatków
  • Powstrzymanie betonowania miasta i likwidacji terenów zielonych
  • Wprowadzanie rozwiązań realnie chroniących klimat i ekologicznych
  • Najpierw mieszkańcy – później goście
  • Partnerska, bliska współpraca z samorządami Trójmiasta oraz Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Wybory samorządowe 2024 w Gdyni

W Gdyni swoje kandydatury zgłosiło już troje kandydatów. Oprócz Wojciecha Szczurka starającego się o reelekcję są to: Tadeusz Szemiot reprezentujący koalicję PO, Lewicy i Zielonych oraz Koalicję Ruchów Miejskich oraz Aleksandra Kosiorek z ramienia Gdyńskiego Dialogu.

Czy Wojciech Szczurek kandyduje w wyborach?

Zgodnie z prawem, które ograniczyło ilość kadencji na stanowisku prezydenta, po raz ostatni kandydować będzie Wojciech Szczurek. To już oficjalna wiadomość, że prezydent będzie się starał o reelekcję. Wojciech Szczurek jest prezydentem nieprzerwanie od 1998 roku. Urodził się w Gdyni i jest kandydatem niezależnym, ponad politycznym. Stworzył i przewodniczy "Samorządności". Ma trzech synów. 

Kto kandyduje w wyborach na prezydenta Gdyni?

23 lutego swoją kandydaturę ogłosił też kandydat PiS-u. Radny miejski PiS Marek Dudziński ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta Gdyni w zbliżających się wyborach samorządowych. Kandydata poparło PiS i Konfederacja. Hasło, z którym startuje to: "Wspólnie naprawimy Gdynię".

Marek Dudziński jest najmłodszym spośród kandydatów, ma 32 lata. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach: Politologia oraz Ekonomia. W Radzie Miasta zasiada od 2018 roku.

Chcę sprawić, żeby miasto działało sprawnie i oczywiście od tego powinienem rozpocząć. Zamierzam rozliczyć pana Wojciecha Szczurka i jego 26 lat rządów

Kandydat podkreślił, że jeżeli udałoby mu się wygrać wybory, to w pierwszych miesiącach zamierza "doprowadzić do przeglądu wszystkich umów najmu w gdyńskim magistracie".

GALERIA: Nowe SKM-ki. IMPULS 31 WE

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka