Konkurs na Ławeczkę Plażową. Studentki ASP zaprojektowały meble, które staną na gdańskich plażach

2021-02-26 15:44
ławeczka
Autor: UM Gdańsk

Z wikliny, drewnianych bali i metalu. Z kotwicą, w formie plażowych koszy albo nabrzeżnej palisady. Takie ławeczki już niebawem mają trafić na gdańskie plaże. Ich projektantkami są studentki Pracowni Mebla Seryjnego Akademii Sztuk Pięknych, które podczas finału Konkursu na Ławeczkę Plażową zaprezentowały swoje prace.

W piątek (26.02) w Ergo Arenie zaprezentowano sześć prac konkursowych. Najciekawsze z nich zostaną zrealizowane. Przewodnicząca Rady Miasta złożyła do prezydent Gdańska interpelację z prośbą o montaż ławek plażowych.  

- Otrzymuję zgłoszenia od seniorów, którzy chcieliby mieć możliwość odpoczywania na plaży i popatrzenia na morze - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta. - Jestem przekonana, że montaż ławek przy wejściach, ale też na samej plaży, ułatwiłby korzystanie z walorów przyrodniczych, jakie mamy dzięki pięknemu położeniu naszego miasta – dodaje. 

Konkurs był adresowany do studentów drugiego stopnia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy uczestniczą w kursie Pracowni Mebla Seryjnego. Jego organizacji podjął się Gdański Ośrodek Sportu.

Z organizatorami konkursu i autorkami projektów rozmawiała Ola Szocik. Posłuchaj!

- Musimy mieć świadomość, że to co dziś oglądamy to tylko prototypy – podkreśla prof. Marek Jóźwicki z Pracowni Mebla Seryjnego ASP. – Trzeba jeszcze podjąć istotne decyzje, przede wszystkim dopracować elementy konstrukcyjne, mocujące oraz  wybrać materiał. To, co zostało zaprezentowane ma uzmysłowić skalę rozwiązań, a ławeczka na plaży niekoniecznie musi być zwykłą ławeczką tylko strukturą przestrzenną, która nie będzie zakłócała naturalnego charakteru otoczenia.

Najlepsze ławeczki wybrane prze Komisję Konkursową zostaną umieszczone na terenie gdańskich plaż. Dodatkowo dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody, którymi są wejściówki na pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Do konkursu przystąpiło sześć studentek drugiego stopnia kierunku Wzornictwa Przemysłowego studiujących w Pracowni Mebla Seryjnego: Weronika Górna Sonia Kiczko Amanda Kwidzyńska Anna Neubauer Natalia Rogowska Justyna Warchoł

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE