Konieczny będzie odcisk palca i odręczny podpis. Urzędnicy z Trójmiasta przygotowują się do wydawania nowych dowodów

2021-10-19 16:45
gdynia
Autor: Kamil Złoch

Z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela dokumentu. Od poniedziałku, 8 listopada urzędy będą wydawać nowe dowody osobiste. Do zmian przygotowują się już urzędnicy z Trójmiasta. -Właśnie otrzymaliśmy skanery do pobierania danych biometrycznych – mówi Marek Niziołek z sopockiego i Agata Grzegorczyk z gdyńskiego magistratu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wkrótce w dowodach osobistych znajdą się skany linii papilarnych. Powróci też odręczny podpis właściciela dokumentu. Zmiany wejdą w życie od niedzieli 7 listopada, a do urzędów w Trójmieście już trafiły nowe urządzenia, które posłużą do skanowania odcisków palców. Nie będzie konieczności wymiany dotychczas ważnych dowodów osobistych, ale wszystkie nowe wnioski będą już składane zgodnie z nowymi wytycznymi. Oznacza to, że od tej pory wniosku dotyczącego dowodu osobistego nie będzie można już złożyć przez internet.-Skany swoich linii papilarnych zostawimy już podczas składania wniosku. Właśnie dlatego wszystkie urzędy w całym kraju zostaną wyposażone w odpowiednie, bezpieczne skanery, czyli małe urządzenia, które po przyłożeniu palca przeniosą za pośrednictwem aplikacji jego odcisk do elektronicznej formy. Czytniki linii papilarnych już dotarły do Gdyni, a dokładnie od poniedziałku, 8 listopada urzędnicy zajmujący się obsługą wniosków związanych z dowodami osobistymi zaczną z nich korzystać – mówi rzeczniczka gdyńskiego Ratusza, Agata Grzegorczyk.

Od mieszkańców powyżej 12. roku życia będą pobierane odciski dwóch palców wskazujących. Jeśli skany palców wskazujących będą nieczytelne, pod uwagę będą brane kolejno palec środkowy, serdeczny lub kciuk.

Skany odcisków palców, zawarte w nowych dowodach, będą ułatwieniem m.in. dla służb mundurowych. Do odczytu linii papilarnych z warstwy elektronicznej zostaną uprawione chociażby organy prokuratury, policji, Straży Granicznej Żandarmerii Wojskowej, Krajowej Administracji Skarbowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE