Kolej w Polsce. Pomorskie nr 1 w kraju, Gdańsk w czołówce

2022-08-09 13:13
Kolej w Polsce. Pomorskie nr 1 w kraju, Gdańsk w czołówce
Autor: gdansk.pl

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport z funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce. Województwo pomorskie niezmiennie utrzymuje w nim pierwsze miejsce. Jednocześnie z kolei skorzystało w naszym regionie 46,7 mln podróżnych.

Pomorskie najlepsze w Polsce

Każdego roku Urząd Transportu Kolejowego bada rynek kolejowych przewozów pasażerskich, m.in. liczeni są pasażerowie w pociągach. W 2021 r. wskaźnik wykorzystania kolei na Pomorzu wyniósł 19,9.

Po raz kolejny jest to najlepszy wynik w kraju – cieszy się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ten wskaźnik pokazuje, jak często w ciągu roku jeździmy pociągami.

Warto zaznaczyć, że w pandemicznym 2020 roku wskaźnik ten wynosił 15,9, co również było najwyższą wartością w kraju – dodaje marszałek.

Na drugim miejscu na podium uplasowało się - liczące dużo więcej mieszkańców - województwo mazowieckie (13,6), a na trzecim Dolny Śląsk (7,8). Wskaźnik dla województwa pomorskiego jest też o prawie 3 razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

Pomorzanie wybierają kolej

Z roku na rok liczba pasażerów w pomorskich pociągach rośnie. Widać również, że po pandemicznych spadkach liczby podróży, mieszkańcy Pomorza wrócili do korzystania z kolei.

– W 2021 roku pociągi na Pomorzu przewiozły 46,7 milionów pasażerów – informuje marszałek Struk. – Taki wynik najlepiej pokazuje, że nasze konsekwentne stawianie na rozwój transportu kolejowego, to była dobra decyzja.

Województwo pomorskie pod względem przewozu pasażerów zajmuje drugie miejsce w kraju. Pierwsze należy do województwa mazowieckiego, w którym kolej przewiozła około 74 mln pasażerów.

Na Pomorzu najwięcej w Gdyni i Gdańsku

Na Pomorzu najwięcej pasażerów, bo ponad 8,3 mln korzysta ze stacji Gdynia Główna, a na drugim miejscu jest stacja Gdańsk Główny, która pomimo przeciągającej się modernizacji, obsłużyła prawie 8 mln podróżnych.

Samorząd województwa realizuje wiele projektów, dzięki którym zwiększy się komfort podróży.

To między innymi elektryfikacja PKM, budowa bajpasu kartuskiego. Jesteśmy w trakcje zakupu taboru kolejowego zarówno dla aglomeracji, jak i połączeń regionalnych, a niedługo ogłosimy przetarg na zakup składów o napędzie hybrydowym – zapowiada marszałek województwa pomorskiego.

Łącznie w najbliższych latach planowany jest zakup aż 35 nowych pociągów.

W Kiełpinie znaleziono ciała małżeństwa. 15-letni syn zatrzymany przez policje!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE