Koła gospodyń wiejskich gotują ciepłe posiłki dla gości z Ukrainy. Wydadzą ponad 3 tys. dań

i

Autor: pomorskie.eu

Koła gospodyń wiejskich gotują ciepłe posiłki dla gości z Ukrainy. Wydadzą ponad 3 tys. dań

2022-04-29 8:11

To inicjatywa pomorskich kół gospodyń wiejskich. Członkinie KGW gotują i rozdają ciepłe dania dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa pomorskiego. W ramach akcji ma być wydanych ponad trzy tysiące posiłków w Kartuzach, Pucku i na pikniku w Starogardzie Gdańskim.

Akcja rozpoczęła się 19 kwietnia i potrwa do 12 maja 2022 r. Kuchnia finansowana jest z budżetu województwa pomorskiego, w ramach konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych na pomoc uchodźcom.

Kto i komu pomaga?

Aby pomóc imigrantom i zapewnić jeden ciepły posiłek dziennie, do pracy zabrały się Koła Gospodyń Wiejskich ze: Strzelna, Łebcza, Mieroszyna, Miszewa, Darżlubia, Werblini, Niestępowa, Borkowa, Rokocina, Sumina i Władysławowa. Współpracują z Bankiem Żywności w Trójmieście i jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej oraz organizacjami pozarządowymi. Z pomocy skorzystają osoby, które są w trudnej sytuacji bytowej np. przebywają w punktach noclegowych i miejscach, gdzie nie ma możliwości gotowania. Pomoc trafi też do obywateli Ukrainy przebywających w punktach informacyjnych i pomocowych w Pucku, Kartuzach i Starogardzie Gdańskim, a także osób i organizacji pozarządowych współtworzących sieć wsparcia dla uchodźców.

Gdzie wydawane są posiłki?

Koła gospodyń wiejskich, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i organizacje pozarządowe kupują półprodukty, przygotowują posiłki, dowożą je i wydają. Natomiast Bank Żywności w Trójmieście odpowiada m.in. za organizację dostaw, przygotowanie harmonogramu posiłków, zapewnienie wyposażenia punktów wydawania oraz pozyskiwanie dodatkowych darowizn żywnościowych.

Panie z KGW przygotowują jednodaniowe posiłki w miarę możliwości ze składników bezpiecznych dla osób o specjalnych potrzebach żywieniowych (m.in.: alergie pokarmowe, cukrzyca, celiakia, dieta wegańska/wegetariańska). Uchodźcy mają do wyboru np. trzy rodzaje zup. Panie z KGW pieką też ciasta, którymi częstują dzieci

– wyjaśnia Piotr Hałuszczak, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku.Posiłki wydawane są w dni powszednie. Dziennie to 200 porcji, przy czym koszt jednej wynosi 12 zł.

–  Co ważne, dania wydawane są o godz. 13.00 od poniedziałku do piątku w Pucku (al. Lipowa 3c ), a w środy w Kartuzach (ul. Dworcowa 13a/10). Natomiast specjalnie dla uchodźców 5 maja o godz. 16.00 odbędzie się piknik na grodzisku w Starogardzie Gdańskim. Jest on dedykowany uchodźcom i goszczącym Ukraińców rodzinom – dodaje Hałuszczak.

Do 12 maja ma być przygotowanych w sumie ponad 3 tys. ciepłych posiłków (200 porcji posiłków dziennie) dla Ukrainek i Ukraińców.

Sedno Sprawy - Paweł Szrot
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE