Kobieta na banknocie. Jaki nominał się zmieni? Jest zapowiedź prezesa NBP

2021-03-17 14:40
pieniądze
Autor: Pixabay Obecnie w obiegowej serii banknotów, zatytułowanej „Władcy Polski”, znajdują się książę Mieszko I i polscy królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów. Kto pojawi się na banknocie o nominale 1 000 zł?

To już pewne! Narodowy Bank Polski ma wyemitować banknot o nominale 1 000 zł. Czyj wizerunek się na nim znajdzie? Adam Glapiński, prezes NBP w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” zapowiedział, że chciałby, by tym razem była to kobieta. Nie zapadła jeszcze decyzja, kto dokładnie miałby się pojawić na nowym banknocie.

Spis treści

  1. Banknot o nominale 1 000 zł. Czyj wizerunek się na nim znajdzie?
  2. Banknot o nominale 1 000 zł. Kiedy?
  3. Kobiety na banknotach w Polsce

Banknot o nominale 1 000 zł. Czyj wizerunek się na nim znajdzie?

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 1 000 zł. Adam Glapiński, prezes NBP zapowiedział, że chciałby, by znalazł się na nim wizerunek kobiety.

– Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach – powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”.

Nie ujawnił, kto miałby pojawić się na nowym banknocie. Powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by o tym decydować i trzeba się nad tym dobrze zastanowić.

Po zapowiedzi prezesa NBP, wróciła kandydatura królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Koronowana na króla polski w 1384 r. już po raz kolejny proponowana jest do umieszczenia na polskim banknocie. Miało się to już wydarzyć podczas emisji banknotu o nominale 500 zł. Zamiast Jadwigi Andegaweńskiej, pojawił się na nim Jan III Sobieski.

Banknot o nominale 1 000 zł. Kiedy?

Na nowy banknot trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. O pomyśle jego emisji prezes NBP poinformował na początku tego roku. Teraz wrócił do tematu w związku z planami, by pojawiła się na nim kobieta. A konkretna data? Adam Glapiński w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” zapowiedział, że banknot o nominale 1 000 zł miałby zostać wyemitowany w kolejnej kadencji. Mowa o kadencji prezesa NBP. Ta przypada na lata 2022-2028.

Kobiety na banknotach w Polsce

NBP przypomina, że ostatni raz na polskich banknotach obiegowych kobieta pojawiła się 24 lata temu – była to Maria Skłodowska-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotych. Po wymianie pieniędzy, kobiety na polskich banknotach więcej się nie pojawiły.

Wyjątkiem są emisje banknotów i monet okolicznościowych.

– W 2011 roku do obiegu wprowadzono banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie – z okazji 100. rocznicy przyznania jej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2016 roku, w 1050. rocznicę Chrztu Polski na okolicznościowym banknocie o nominale 20 zł znalazły się stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy – podaje NBP.

Obecnie w obiegowej serii banknotów, zatytułowanej „Władcy Polski”, znajdują się książę Mieszko I i polscy królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów.

Ukradł pieniądze ciężko chorej Lence
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE