Lodówka społeczna

i

Autor: Dominika Bakura

Kilka kawałków sernika i sałatka? Nie wyrzucaj! Podziel się z potrzebującymi

2021-04-06 11:14

Kilka kawałków sernika? A może dodatkowa miska jarzynowej sałatki? Po świętach nie wyrzucaj jedzenia! W Trójmieście jest wiele miejsc, gdzie można zostawić jeszcze dobre potrawy, a przy okazji wesprzeć osoby potrzebujące. W Gdańsku, poświąteczne smakołyki mogą trafić do "Jadłodzielnicy" - specjalnej szafy, która stoi przy ulicy Myśliwskiej 25.

– Do naszej lodówki może zajrzeć każdy – mówi Przemysław Malak, pomysłodawca "Jadłodzielnicy".  – Co do produktów, tu kierujemy się prostym przekazem: „Przynoś produkty, które sam mógłbyś zjeść”. Ważne by nie przekroczyły one daty przydatności do spożycia. Jeśli chodzi o wyroby własne, tu pamiętajmy o szczelnym opakowaniu. Warto też napisać datę, kiedy dana potrwa została przygotowana – dodaje Malak.

Świątecznymi daniami dzielą się także mieszkańcy Gdyni. Tu kawałek mazurka można zostawić w społecznej lodówce, która stoi przy wejściu do dolnego kościoła ojców Franciszkanów.

– My jako Caritas porządkujemy lodówkę. A ludzie przynoszą wiele rzeczy. Od zapakowanych hermetycznie produktów, po zupy, a skończywszy na przetworach – mówi Adam Ludwiński z Caritas Polska.

Zainteresowanie zawartością lodówki jest duże. – Często tam zaglądamy. Ostatnio był pyszny bigos. Jest też często chleb, po świętach były sałatki – mówi gdynianka.

Żywność, której nie wykorzystaliśmy w trakcie świątecznych przygotowań, ale - co ważne - oryginalnie zamkniętą - można przynieść też do sklepu społecznego przy ulicy Wolności 52 w Gdańsku. Może to być np. paczka makaronu, kaszy czy ryżu. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE