Kierowco – pamiętaj, by zapłacić za parking! Gdańskie Strefy Płatnego Parkowania obejmą mobilne kontrole

2021-03-12 7:35
parkometr, strefa płatnego parkowania
Autor: Wojtek Artyniew parkometr

Kierowcy w strefie płatnego parkowania nie unikną kontroli! To dzięki zautomatyzowanemu systemowi, który na gdańskie drogi planują jeszcze w tym roku wprowadzić urzędnicy. Dotychczas - uiszczenie opłaty weryfikowała osoba, która sprawdzała czy za szybą znajduje się bilecik. Już niebawem - pojawi się także auto, które będzie przejeżdżać obok zaparkowanych samochodów i skanować ich rejestracje.

Obecnie kontrola w gdańskiej Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania prowadzona jest przez kontrolerów pieszych, którzy codziennie wykonują obchód płatnych miejsc postojowych w każdym z sektorów.

– Kontrola mobilna będzie w stanie znacząco przyspieszyć ten proces i zwiększyć liczbę skontrolowanych pojazdów. Możliwość szybszego sprawdzenia poszczególnych miejsc postojowych w sektorach przełoży się na zwiększenie obszaru, który będzie kontrolowany - mówi Magdalen Kiljan, rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Piesi kontrolerzy nie są w stanie zweryfikować wszystkich pojazdów korzystających w ciągu dnia z ponad sześciu tysięcy płatnych miejsc postojowych na terenie stref. Po uzupełnieniu procesu kontroli o narzędzie mobilne, każdy parking będzie mógł zostać skontrolowany co najmniej raz dziennie, co jest kluczowym czynnikiem przy rozwoju obszaru płatnego postoju – dodaje Kiljan.

System ma funkcjonować niezależnie od warunków atmosferycznych - przy padającym deszczu lub śniegu oraz po zapadnięciu zmroku.

- Urządzenia umieszczone na pojeździe wykonującym kontrolę będą w stanie odczytać numery rejestracyjne pojazdów, które zostały zaparkowane prostopadle, równolegle oraz skośnie. Działanie urządzeń skupione będzie wyłącznie na tablicach rejestracyjnych i samych pojazdach, a ewentualne wizerunki osób, które pojawią się na zdjęciu, zostaną zamazane – tłumaczy rzeczniczka ZDiZ-u.

Przypomnijmy – w samym 2020 roku GZDiZ wystawiał miesięcznie średnio 2,8 tysiąca wezwań do wniesienia opłaty dodatkowej za nieopłacone parkowanie w płatnej strefie.

A do wprowadzenia mobilnej kontroli przymierza się także Gdynia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - tam system będzie działał już w wakacje. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE