Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy tego dnia uczniowie muszą przyjść do szkoły?

i

Autor: pixabay

Edukacja

Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy tego dnia uczniowie muszą przyjść do szkoły?

To wyjątkowy dzień dla oświaty i nauczycieli. Pedagodzy otrzymują nagrody od Ministra Edukacji Narodowej, a w szkołach odbywają się uroczyste apele. Kiedy jest Dzień Nauczyciela i czy jest dniem wolnym od nauki?

Dzień Nauczyciela, czyli święto oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone jest od 1972 roku. Od 1982 roku formalnie określane jest jako Dzień Edukacji Narodowej, lecz w mowie potocznej nadal często używa się tej wcześniejszej formy.

Święto Eedukacji Narodowej upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Obecnie, Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym?

W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzi się corocznie 14 października. W placówkach oświatowych działających w oparciu o Kartę Nauczyciela, zgodnie z zapisanym w niej artykułem 74., jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

W szkołach, przedszkolach i żłobkach tego typu mogą odbywać się wtedy wyłącznie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W podmiotach niepublicznych, gdzie nauczyciele są zatrudnieni według kodeksu pracy, decyzję o przebiegu tego dnia podejmuje dyrektor.

W większości instytucji oświatowych uroczystości z racji tego święta odbywają się wcześniej, a w dniu 14 października, nauczyciele i uczniowie nie mają obowiązku przychodzenia do placówki.

W niektórych szkołach, dokładnie w Dzień Edukacji Narodowej, kiedy nie odbywają się lekcje, organizowane są apele, na których dokonuje się pasowania uczniów klas pierwszych.

Wrzesień przyciągnął nad Bałtyk tłumy turystów! Plaże w Dębkach

8. edycja wyścigu Tour de Cracovia Amatorów w Więcławicach Starych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE