Karate i judo w domowym zaciszu. Jak sztuki walki pomagają przetrwać kwarantannę?

2020-03-26 9:38 Dominika Bakura
Sopocianin swoje treningi wykonuje z synem. W krótkich filmikach instruktażowych pokazuje jak poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń, można znaleźć sposób na wspólne spędzenie czasu.
Autor: Radek Nehring

Joga, trening siłowy i… sztuki walki. Te ostatnie również przeniosły się do sieci i wirtualnym kopnięciem zachęcają do pozostania w domu. Trójmiejskie maluchy mogą skorzystać m.in. z zajęć judo czy karate. – Gdy wszystko wokół się wali, trening okazuje się jedynym, stabilnym elementem naszego życia – mówi Radosław Nehring, karateka, który swoimi ćwiczeniami zaraża użytkowników TikToka.

Nie potrzeba wiele miejsca. Wystarczy niewielka przestrzeń naszego pokoju, wygodne ubranie i chęć do pracy. – Karate to nie jest gra zespołowa. Potrzebne nam jest praktycznie tylko nasze ciało. Wykorzystując obecny czas możemy skupić się na technice, wykonywanych przez nas pozycjach – dodaje Radosław Nehring, instruktor shorin-ryu karate.

Sopocianin swoje treningi wykonuje z synem. W krótkich filmikach instruktażowych pokazuje jak poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń, można znaleźć sposób na wspólne spędzenie czasu.

Trening to czasem też jedyna szansa, by dzieci skupiły swoją uwagę na czymś innym niż obecna sytuacja. Trening często po prostu uspokaja – dodaje karateka.

Jak powszechnie wiadomo – trening wzmacnia również odporność organizmu. Przekonują do tego trenerzy z gdyńskiej Akademii Judo Dragon, którzy swoje treningi publikują codziennie za pośrednictwem portalu Youtube.

- Zaczęliśmy już 13 marca od zapowiedzi. Codziennie o 12 wstawiamy nowo nagrany filmik z treningiem dopóki nie wrócimy do normalności. Promujemy akcję #Zostańwdomu – mówi Maciej, trener UKS Akademii Judo Dragon. 

Publikowane przez gdyńskich trenerów filmiki mają zazwyczaj ok. 20 minut. Oprócz wspólnych ćwiczeń zachęcają oni także do zbilansowanej diety i wspólnych wypieków. – Dziś pokaże wam jak upiec pełnoziarnisty chleb. Z pestkami słonecznika, dyni. To doskonały moment, by spędzić trochę czasu w kuchni, razem z waszymi rodzicami, rodzeństwem. Czekam na zdjęcia waszych wypieków – mówi za pośrednictwem kamery jeden z trenerów.

Poza sztukami walki, na maluchów czeka także prawdziwa… sztuka. Google Arts & Culture połączyło siły z ponad 2500 muzeami i galeriami na całym świecie – wszystko po to, by zapewnić użytkownikom wirtualne wycieczki i wystawy online w najbardziej znanych muzeach. Kolekcja Google Arts & Culture obejmuje placówki takie jak: Muzeum Brytyjskie w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie czy Muzeum Narodowe w Warszawie. 

I tak jak trening można wykonać w domowym zaciszu, tak i obrazy – można podziwiać bez tłumu turystów chętnych na wspólne selfie ze słonecznikami Van Gogha.