Gdański falowiec. Najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce znajduje się na Przymorzu

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER

Historia

Jedyny taki w Polsce. Poznaj tajemnice gdańskiego Falowca. Tej historii mogłeś nie znać!

2023-11-30 15:10

Najdłuższy polski falowiec położony jest na gdańskim osiedlu Przymorze Wielkie przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Właśnie świętujemy 50 rocznicę jego wybudowania! Budynek powstawał w latach 1970-1973. Jak powstał i dlaczego? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Falowiec to nic innego jak typ budynku mieszkalnego, którego bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia do mieszkań usytuowane są na galeriach (z wyjątkiem falowców łódzkich i poznańskich, gdzie wejścia do mieszkań znajdują się na klatkach schodowych), połączonych ze sobą klatkami schodowymi. Ten typ występuje w Polsce i we Włoszech.

Gdański falowiec - najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce 

Najdłuższy polski falowiec położony jest na gdańskim osiedlu Przymorze Wielkie przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Budynek powstawał w latach 1970-1973. W czasie, w którym ludzie zasiedlali gotowe segmenty wieżowca, mieli okazje widzieć dobudowywanie następnych sekcji. Pierwotnie budynek miał być krótszy, ale z uwagi na obecność znacznej przestrzeni w okolicy poczyniono rozbudowę większą niż planowano. Zaprojektowali go Tadeusz Różański, Danuta Olędzka i Janusz Morek.

Gdański falowiec - długość

Falowiec w Gdańsku ma długość 860 metrów. Dłuższy od niego jest wiedeński Karl-Marx-Hof (1100 metrów). W bliskim sąsiedztwie falowca planowana była budowa najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce Big Boy Building, wysokiego na 202 metry. Obecnie przy tej samej ulicy zbudowanych zostało 9 wieżowców z dużą liczbą mieszkań po 16-18 pięter każdy, dwa kolejne(drugi niższy) są w budowie, co czyni ulicę Obrońców Wybrzeża najgęściej zaludnioną ulicą Gdańska – na niecałym kilometrze długości mieszka tu co najmniej 1% – 2% mieszkańców miasta.

Sonda
Czy Gdańsk jest dobrze zarządzany?

Gdański falowiec. Charakterystyka budynku

  • 10 pięter (plus parter, nad każdą klatką znajdują się także nadbudówki)
  • 4 segmenty po 4 klatki w każdym i średnio 110 mieszkań w każdej z nich (gdański falowiec ma 1792 mieszkania)
  • 3451 oficjalnie zameldowanych lokatorów (licząc jednak wynajmujących, liczba ta może wynosić nawet 6000)
  • długość 860 m, wysokość 32 m, szerokość 13 m
Dzieci obejrzały film o Wolnym Mieście Gdańsk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE