Jak przechowywać mleko w lodówce? Wielu z nas robi to źle

2023-02-09 8:34
Jak przechowywać mleko w lodówce? Wielu z nas robi to źle
Autor: pixabay

Trzymasz mleko w drzwiczkach lodówki? Jest to błąd! To powoduje szybsze psucie się produktu. Sprawdź, gdzie należy je przechowywać.

Gdzie popełniasz błąd?

Wielu z nas przechowuje otwarte mleko na drzwiczkach lodówki. Nic dziwnego, skoro producenci sami wyposażyli je w półki, w które idealnie pasuje kartonik z mlekiem.

Niestety, jeśli tam trzymasz mleko, robisz to błędnie. Mleko powinno się trzymać tam, gdzie temperatura jest najniższa. Na drzwiach lodówki temperatura jest zdecydowanie najwyższa i produkt będzie się szybciej psuł. Najchłodniejszym miejscem w lodówce jest tył chłodziarki. Tam właśnie mleko wytrzyma najdłużej. Niektóre z lodówek mają dołączone uchwyty na butelki. Tam również zmieści się kartonik.

Mleko UHT, czyli Ultra High Temperature, a więc mleko jest poddawane pasteryzacji. Zostało podgrzewane do temperatury 135 - 150 °C, a następnie schładzane do temperatury 20 °C. Taki zabieg pozwala na zniszczenie znajdujących się w nim mikroorganizmów, których rozwój spowodowałby szybkie psucie się mleka i jego zakwaszenie. Takie mleko datę ważności będzie miało dłuższą i póki nie otworzymy opakowania, może być przechowywane w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak kupimy mleko świeże, to nawet zamknięte, musi być przechowywane w lodówce.

Nie pij mleka prosto z kartonika

Mleko najlepiej jest przechowywać z tyłu lodówki w oryginalnym opakowaniu. Należy ograniczyć czas przebywania produktu poza chłodziarką do absolutnego minimum. Nie warto pić mleka prosto z kartonu lub butelki. Bakterie zawarte w ludzkiej ślinie powodują szybsze psucie się mleka. Pamiętaj również o dokładnym zakręceniu opakowania.

Aby uniknąć zbyt szybkiego zepsucia się mleka, należy już przy zakupie sprawdzić czy opakowanie nie jest otwarte ani uszkodzone. Warto również czytać datę ważności.

KUCHNIA WŁOSKA - dlaczego kochamy włoską kuchni?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE