zdjęcie poglądowe

i

Autor: Gdynia.pl

Jak będzie wyglądać Via Maris? Głos przejmują mieszkańcy, trwają konsultacje społeczne

8 marca w Gdyni, a 13 w Kosakowie, najbardziej słyszalny będzie głos mieszkańców. W sprawie drogi okrzykniętej mianem pomorskiej Zakopianki zorganizowano cykl spotkań. To konsultacje społeczne dotyczące budowy trasy Via Maris.

Via Maris przebieg. Gdzie powstanie nowa trasa?

Nowe połączenie drogowe pod nazwą Via Maris ma docelowo połączyć projektowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Drogę Czerwoną, odcinek od Obwodnicy Zachodniej Trójmiasta do nowego Terminalu Pasażerskiego w Porcie Gdynia, z terenami portowymi znajdującymi się w zachodniej części Portu Gdynia, w tym z terenami tak zwanej Doliny Logistycznej. Następnie omijając tereny zurbanizowane Redy ma stanowić jako połączenie tranzytowe, alternatywne połączenie służące obsłudze Władysławowa i miejscowości nadmorskich Półwyspu Helskiego. Dokumentacja swoim zakresem obejmuje także obwodnicę Władysławowa wraz z połączeniem w kierunku portu.

W skrócie - to połączenie głównie dla transportu i ma przebiegać z punktów przeładunkowych w portach od Gdyni po Władysławowo - omijając miasta.

Via Maris antidotum na korki w drodze nad morze?

Tak duża inwestycja jaką będzie budowa trasy Via Maris wymaga dokładnych konsultacji. Zakorkowany zjazd z obwodnicy, korki na krajowej szóstce, dalej postój na wojewódzkiej 216 to scenariusz, którzy znają wszyscy spędzający wakacje z tej części pomorza. Via Maris może być antidotum dla tej sytuacji. Sprawę do przodu od lat starają się popchnąć samorządy. Powstały listy intencyjne. W październiku zeszłego roku marszałek województwa pomorskiego, wspólnie z włodarzami m.in. Redy, Rumi, gminy i miasta Puck, gminy Władysławowo oraz powiatów puckiego i wejherowskiego, zlecił wykonanie dla inwestycji tzw. studium korytarzowego i studium sieciowego. Przeznaczono na to 700 tys. złotych a projektem zajmuje się Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego. Rozpoczęcia budowy Via Maris jest szczególnie ważne dla Gdyni w kontekście powstania Drogi Czerwonej.

zdjęcie poglądowe

i

Autor: Gdynia.pl

Spotkania informacyjne Via Maris

Spotkania zaplanowano we wszystkich miejscowościach, przez które będzie prowadzone nowe planowane połączenie.

  • miasto Rumia – dn. 08.03.2023r. o godz. 15:00 na małej sali gimnastycznej w I Liceum Ogólnokształcącym. Książąt Pomorskich w Rumi na ul. Starowiejskiej 4
  • miasto Gdynia – dn. 08.03.2023r. o godz. 19:00 w Gdyńskim Centrum Kultury na ul. Jana z Kolna 25
  • gmina Kosakowo – dn. 13.03.2023r. o godz. 18:00 w Kosakowskim Domu Kultury – Sala w Mechelinkach na ul. Nadmorskiej 26

Uwagi można do 17 marca przesyłać również elektronicznie, na adres: viamaris@databout.pl.

Groby polskich rajdowców. Kierowcy ginęli w strasznych wypadkach. Niezapomniani