Most w Tczewie

i

Autor: gov.pl Wizualizacja mostu po odbudowie

Historyczny most w Tczewie zostanie odbudowany. Będzie tam filia Muzeum IIWŚ

2022-03-29 18:00

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej otworzy swój oddział na zabytkowym moście w Tczewie. Obiekt, na który spadły bomby 1 września 1939 roku, zostanie odbudowany. Będzie służyć nie tylko jako inwestycja drogowa, ale i atrakcja turystyczna.

- Na kilku tysiącach metrów, z czego część będzie przeznaczona na wystawę stałą, zobaczymy odwołania do roli odgrywanej przez mosty w dziejach militarnych świata od starożytności po wiek XX. Musi być też zaakcentowany wątek budowy tego mostu, jego funkcjonowania i dziejów - mówi Grzegorz Berendt, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Filia gdańskiego muzeum będzie się mieścić w zachodnim przyczółku historycznego mostu. Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy zagoszczą tam pierwsi turyści.

- Rok na pewno nie. Ale termin pięcioletni wydaje się jak najbardziej prawdopodobny. Oczywiście tu kwestią zasadniczą jest ukończenie inwestycji stricte mostowej, co pozwoli muzealnikom na wchodzenie ze swoimi koncepcjami w kubaturę zachodniego przyczółka - dodaje Berendt.

Most nad Wisłą w Tczewie powstał 170 lat temu. Swego czasu był najdłuższym tego typu obiektem w Europie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE