Historia fontanny Neptuna w Gdańsku. Bez niej trudno wyobrazić sobie Długi Targ [GALERIA]

i

Autor: Pixabay.com

ciekawostki

Historia fontanny Neptuna w Gdańsku. Bez niej trudno wyobrazić sobie Długi Targ [GALERIA]

2023-08-01 14:50

Fontanna Neptuna w Gdańsku to jedna z wizytówek tego miasta. Trudno wyobrazić sobie stolicę województwa pomorskiego bez tego obiektu. Historia bogata jest w wiele ciekawostek, np. fontanna była czynna tylko w wybrane dni lata.

Fontanna Neptuna w Gdańsku

W 1633 roku przed Dworem Artusa w Gdańsku pojawiła się fontanna Neptuna - nieodzowny symbol miasta. Wodny obiekt powstał z inicjatywy ówczesnego burmistrza Bartłomieja Schachmanna. Co ciekawe rzeźba władcy mórz powstała w 1612 roku. Na początku fontanna była kolorowa.

Następnie rok później, w 1934 roku na fontannie dodano żelazną kratę z herbami Gdańska i polskimi orłami (zdemontowano je w 1936 roku). Autorem projektu całości fontanny był Abraham van den Blocke.

Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki – Goldwassera. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały, ziołowy likier. Z czasem Fontanna Neptuna stała się symbolem Gdańska; jej replika, obok Dworu Artusa i Pomnika Poległych Stoczniowców stanęła w Parku Mini-Europa w Brukseli

- czytamy na portalu gdansk.pl.

Co ciekawe w XVIII i XIX wieku fontanna działała tylko trzy razy w tygodniu z powodu problemów z zasilaniem wody.

Podczas II wojny światowej fontannę ukryto w miejscowości Parchowo, niestety uległa uszkodzeniu.

W 1954 roku zrekonstruowano zniszczone elementy fontanny. Po trzech latach uruchomiono system wodny i od tego czasu woda na stałe gości u Neptuna.

Po ponad 30 latach, w 1988 roku na rzeźbie pojawił się... listek figowy, który zasłania przyrodzenie władcy mórz. Ostatni remont obiekt przeszedł w 2012 roku.

Turyści kochają fontannę Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna w Gdańsku to obowiązkowe miejsce, gdzie trzeba zrobić sobie zdjęcie. Obiekt jest co roku (szczególnie w wakacje) oblegany przez turystów, którzy fotografują Neptuna.

Gdańska fontanna Neptuna w liczbach

  • Waga Neptuna - 650 kg
  • Wysokość figury - 2 m
  • Czas od ustawienia Neptuna na placu do uruchomienia fontanny - 22 lata
  • Rok powstania rzeźby Neptuna - 1612 r.
  • Data uruchomienia fontanny - 23/26 marca 1634 r.

Historia fontanny Neptuna w Gdańsku. Bez niej trudno wyobrazić sobie Długi Targ [GALERIA]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Historia dwóch stadionów. Z kroniki gdańskiego żużlu.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE