Hala Olivia skończyła 50 lat. To najstarsza i najbardziej rozpoznawalna hala sportowa na Pomorzu

i

Autor: pomorskie.eu

Hala Olivia skończyła 50 lat. To najstarsza i najbardziej rozpoznawalna hala sportowa na Pomorzu

2022-12-19 9:10

Mija dokładnie pół wieku od momentu otwarcia hali widowiskowo-sportowej, która była jednym z nowatorskich projektów architektonicznych. Budynek kształtem przypomina łódź mierząca się z morskimi falami. Obecnie nie jest najnowocześniejszym obiektem, ale jest jednym z najbardziej rozpoznawanych w Polsce.

Z tej okazji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 16 grudnia 2022 r. wręczył prezesowi GKS Stoczniowiec Markowi Kosteckiemu plakietę gryfa z sentencją „De nihilo nihil fit” oraz list gratulacyjny. Czytamy w nim:

„Barwna historia tej dostojnej jubilatki trwa i mam nadzieję, że wciąż modernizowana będzie miejscem jeszcze wielu wydarzeń o najwyższej randze. Wszystkim ludziom związanym z tym obiektem, byłym i obecnym pracownikom, pragnę życzyć wszystkiego najlepszego”.

Sportowy duch

Hala Olivia to przede wszystkim ważny na mapie Pomorza obiekt sportowy. Przed dekady grali na nim hokeiści Stoczniowca i łyżwiarze figurowi związani z gdańskim klubem. Jedyną zawodową walkę w Polsce w 2002 r. stoczył w niej Dariusz Michalczewski, który obronił pas mistrza świata. W hali były też organizowane mistrzostwa świata w siatkówce juniorek, kick-boksingu, podnoszeniu ciężarów, mistrzostwa Europy w judo i koszykówce. W 2021 r. w Olivii królowali łyżwiarze szybcy z toru krótkiego, a reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy.

Ma wiele funkcji

Jednak to nie tyko obiekt sportowy, ale też miejsce wielu ważnych wydarzeń. To właśnie tu odbywały się koncerty m.in.: Eltona Johna, Karela Gotta, Heleny Vondraćkovej oraz Iron Maiden, a na sylwestrowych balach bawiły się tłumy gdańszczan. Hala była też niemą uczestniczką ważnych wydarzeń historycznych. W 1981 r. roku odbył się I Krajowy Zjazd NSZZ Solidarność, na którym uchwalono „Przesłanie do narodów Europy Wschodnie”. Dokument wzywał narody państw socjalistycznych do pójścia drogą „Solidarności”. Budynek pełnił też rolę terenów targowych dla Targów Morskich Baltexpo i innych wydarzeń organizowanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie.

O hali

Decyzję o budowie krytego lodowiska w Gdańsku podjęto w 1960 r. Autorami projektu architektonicznego byli Maciej Krasiński, Maciej Gintowt oraz Stanisław Kusia. Budowa rozpoczęła się w marcu 1966 r., a obiekt otwarto 16 grudnia 1972 r. Tego dnia odbył się pokaz jazdy figurowej na lodzie i towarzyski mecz hokeja między RKS Stoczniowiec Gdańsk a Polonia Bydgoszcz.

Budynek hali kształtem przypomina łódź mierząca się z morskimi falami.

Jest to obiekt wyjątkowy, który na stałe wpisał się zarówno w krajobraz, jak i w historię Gdańska i regionu – napisał w liście gratulacyjnym marszałek Mieczysław Struk.

Olivia była modernizowana. Od 1997 r. obiekt ma dwa lodowiska. Sportowe zmagania na jednym może oglądać ponad 3,8 tys. widzów, a trybuny przy drugiej ślizgawce mogą pomieścić 800 kibiców. W dużej hali, poza zawodami sportowymi, organizowane są imprezy i koncerty. Może w nich uczestniczyć  6,5 tys. osób.

Świąteczna potańcówka na Icemanii