Stella Maris

i

Autor: mat. pras.

"Gwiazda morza" przejdzie remont. Sopot szuka chętnych do renowacji zabytkowej kaplicy

2020-05-11 15:12

Zabytkowa kaplica Stella Maris przejdzie renowację. Sopot ogłosił przetarg na wykonawcę prac. Neobarokowa kaplica u zbiegu Al. Niepodległości i ul. Malczewskiego została wzniesiona w 1928r. i już od dłuższego czasu wymaga gruntownego remontu.

Kapliczka Stella Maris została wzniesiona w 1928r. na planie koła. Ma formę neobarokowej rotundy nakrytej półkolistym hełmem spoczywającym na architrawie, wspartym przez cztery korynckie kolumny. Nad kolumnami ustawiono cztery figury modlących się aniołów. Na architrawie znajduje się z kolei łaciński napis „Ave Maris Stella” („Witaj, Gwiazdo Morza”). Otwarte arkady sprawiają, że kapliczka ma formę zwieńczonego krzyżem baldachimu osłaniającego figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, umieszczoną w centralnej części na cokole.

Jest to obiekt wolnostojący o powierzchni 17m2 i wysokości 6,3m, przykryty dachem w formie kopuły. Kaplica jest wykonana z betonu imitującego kamień, a figury ze sztucznego kamienia. Obiekt jest ogrodzony ażurowym metalowym płotkiem. Obecnie kaplica jest wyniesiona nad poziom terenu, na skutek obniżenia poziomu ulic przyległych.

Jak będzie wyglądała renowacja kaplicy? O szczegółach opowiedziała nam Anna Dyksińska z Urzędu Miasta w Sopocie. Posłuchaj!

Do zadań wykonawcy prac będzie należało m.in. wyremontowanie elementów architektonicznych, dachu, posadzki, ogrodzenia oraz detali rzeźbiarskich kaplicy. Renowacji poddana ma zostać także figura Marii z Dzieciątkiem, a kaplicę podświetli nowa instalacja elektryczna.

Termin składania ofert w przetargu mija 4 czerwca. Wykonawca będzie miał 120 dni na zrewitalizowanie zabytkowej kapliczki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE