Gdyńscy aktorzy opowiedzą bajki… online! „Zamiast sceny – wygodny fotel”

2020-03-23 11:37 Dominika Bakura
Linki do poszczególnych bajek będą publikowane codziennie o godzinie 11.00, począwszy od 23 marca.
Autor: facebook.com

Zamiast na scenie – w domowym zaciszu lub w ogrodzie. Aktorzy z Bałtyckiego Teatru Różnorodności, mimo obecnej sytuacji, nie zwalniają tempa i od dziś, będą opowiadać bajki… online. Każdy maluch, punktualnie o godzinie 11:00 będzie mógł przenieść się do świata baśni. Wystarczy szybkie łącze, smartfon rodzica i wygodny fotel.

Każdy „odcinek" to około 10 minutowa prezentacja wybranej bajki czy baśni. Aktorzy bajki czytać będą z własnych domów, ogrodów, balkonów, by przypomnieć, że wciąż mobilizujemy się wszyscy wokół akcji #zostańwdomu – zapowiada Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.

Linki do poszczególnych bajek będą publikowane codziennie o godzinie 11.00, począwszy od 23 marca. – Repertuar który przygotowujemy na pierwsze dni to m.in. „Krzesiwo”, „Listek z nieba”, „Stoliczku nakryj się” czy „Taniec Gnomów” – zapowiada koordynatorka akcji.  

Aktorzy bajki czytać będą z własnych domów, ogrodów, balkonów, by przypomnieć, że wciąż mobilizujemy się wszyscy wokół akcji #zostańwdomu. Posłuchaj:

W akcję „OTO bajka” zaangażowało się wiele aktorek i aktorów. Jedną z nich jest Sylwia Ogryzek, która skradła serca publiczności wcielając się w rolę nierozgarniętej Nadii w spektaklu „Pomoc Domowa”. – „OTO bajka” to nasz nowy projekt zrealizowany w domowych warunkach właśnie po to, by pokazać, że siedzenie w domu nie musi być nudne. A czytając dziecku, zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne. Tego nie zrobi za nas komputer czy telewizja – tłumaczy aktorka.

Za przygotowanie projektu odpowiada Tomasz Podsiadły, reżyser, który na scenę przeniósł m.in. „Sonatę Belzebuba” Witkacego czy „Balladynę”. – Przygotowania były rozłożone na dwa etapy. Najpierw wybieraliśmy repertuar. Drugi etap to były próby. I tu wtedy, pierwszy raz w historii takie próby odbyły się na… Skype – tłumaczy Tomasz Podsiadły.

Reżyser zdradził także, że w związku z obecną sytuacją, za pośrednictwem platformy internetowej, odbędą się również pierwsze próby do spektaklu „Pan Tadeusz”. – Od wtorku rozpoczynamy próby. Nie możemy zwolnić tempa, bowiem premiera już za rok. Niemniej jednak musimy zrobić wszystko, by zostać w domu. To teraz priorytet – konkluduje Tomasz Podsiadły.