tramwaj

i

Autor: Ola Szocik

Gdańskie tramwaje przyspieszą. Pojadą nawet 30% szybciej, niż obecnie!

2021-11-08 16:38

Gdańskie tramwaje pojadą szybciej. I to jeszcze w tym roku! Na wybranych trasach pojazdy pojadą ze średnią prędkością wyższą nawet o 30% niż obecnie, a to znaczy, że tramwaje przyspieszą nawet do 28km/h.

Pilotażowe podkręcanie prędkości pojazdów podzielone zostało na trzy etapy. Pierwszy z nich ma zakończyć się grudniu. - W ramach pierwszego etapu przygotowywane są projekty nowych sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniu Nowolipie/Rakoczego. Bezpośrednio po zakończeniu tych prac, rozpocznie się drugi etap, który obejmie resztę trasy od Rakoczego do Lawendowego Wzgórza oraz od pętli Łostowice-Świętokrzyska do centrum Gdańska – mówi Zygmunt Gołąb z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tym samym gdańskie tramwaje dołączą do grona najszybszych w Polsce. Na podkręceniu prędkości zyskają przede wszystkim pasażerowie. -Kontynuacja prowadzonych działań na kolejnych odcinkach umożliwi uzyskanie znaczących oszczędności czasowych. Na przykład dla trasy Jelitkowo-Łostowice-Świętokrzyska będzie to oszczędność ponad 10 minut. A to już jest bardzo dużo. Ta oszczędność umożliwi obsługę tej samej liczby kursów mniejszą liczbą pojazdów i motorniczych - tłumaczy Zygmunt Gołąb.

Obecnie gdańskie tramwaje kursują najwolniej na liniach 4 i 5, gdzie ich średnia prędkość wynosi nieco ponad 16,5km/h. Najszybciej jeżdżą pojazdy na linii 7, osiągając średnią prędkość 18km/h.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE