kotyliony

i

Autor: mat. pras.

Gdańskie obchody Święta Niepodległości. Sprawdź PROGRAM!

2021-11-08 16:55

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gdańsku obfitują w szereg wydarzeń na terenie Śródmieścia i Głównego Miasta. W programie m.in. wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, gra miejska, spacery z przewodnikami, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz oprowadzania po wystawach Muzeum Gdańska. Miasto zostanie przystrojone w biało-czerwone barwy, a dla uczestników obchodów przygotowano narodowe flagi i kotyliony.

Ze względów bezpieczeństwa i z powodu trwającej pandemii w tym roku nie odbędzie się parada niepodległości w tradycyjnej formie. Przygotowano za to wiele wydarzeń, w których będzie można wziąć udział spacerując po Śródmieściu i Głównym Mieście.

Uroczystości ruszają już 10 listopada!

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w środę 10 listopada zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. Wydarzenie odbędzie z towarzyszeniem asysty wojskowej, a programie znalazła się także modlitwa i Apel Pamięci. Jako symbol pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie. Po uroczystości zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej, będzie można zjeść ciepłą grochówkę i ogrzać się przy kawie i herbacie.

Bez parady, ale z licznymi atrakcjami

- Przez cały dzień czeka mnóstwo atrakcji, w których będzie można wziąć udział. To między innymi gra miejska, w której zadaniem będzie odgadnięcie hasła, a na jej trasie będzie można spotkać wiele innych osób zainteresowanych historią Gdańska i Polski. W ofercie także zwiedzanie miasta z przewodnikami PTTK. Zapraszam także do słuchania orkiestr i zespołów muzycznych. Możliwe będzie spotkanie z Józefem Piłsudskim, który w tym roku przypłynie do Gdańska motorówką – mówił podczas konferencji Lech Parell, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM.W czwartek, 11 listopada o godz. 10.00 Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu i trębaczy.Tego dnia o godz. 11.00  dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 3 tony dzwonu. Dźwięk ostatniego i największego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu - "Katarzyna", towarzyszy gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta. Na godzinę 12.00 planowana jest także uroczysta msza w Bazylice Mariackiej, podczas której o wyjątkową oprawę muzyczną zadba Ceppella Gedanensis.

11 listopada nie zabraknie także złożenia kwiatów w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości, m.in. przy pomniku Jana III Sobieskiego, Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 i pomniku Tym, co za polskość Gdańska.

Biało-czerwony Gdańsk

11 listopada w Gdańsku będą dominowały biało-czerwone barwy. Wyjątkową atrakcją dla mieszkańców będzie okolicznościowe podświetlenie budynku Zieleniaka. Po zmroku na biurowcu, jako iluminacja, pojawi się narodowa flaga. Przygotowano także flagi i kotyliony dla mieszkańców. Będzie je można odbierać od godziny 10.00 przy Bramie Wyżynnej i na Skwerze Dariusza Kobzdeja.

- Patriotyzm to przede wszystkim troska o dobro wspólne. W imieniu Rady Miasta Gdańska zachęcam, aby się zaszczepić, szczególnie, że będzie taka stosowność. Przy Drzewku Milenijnym na Targu Węglowym od godziny 10.00 będzie działał punkt szczepień. Przypominam też, że będzie możliwość odebrania flag Rzeczpospolitej oraz Gdańska. Przygotowaliśmy 1000 flag narodowych, 300 gdańskich, a także kotyliony do przypięcia – mówił podczas konferencji Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.Ponad 2 tysiące flag wyeksponowanych zostanie na główny arteriach miasta. Duże kotyliony pojawią się na Długim Targu, Zielonym Moście oraz na budynkach Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Flagi zostaną umieszczone także na pojazdach komunikacji miejskiej. 

Z okazji Święta Niepodległości na trasie Strzyża-Węzeł Groddecka będzie kursował uroczyście przystrojony tramwaj Konstal historycznej floty GAiT. Przejazdy są bezpłatne, a w wyjątkową podróż po Gdańsku będzie można się wybrać w godzinach 10.20 - 17.05.

Niepodległość uczci muzyka

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wspólne śpiewanie hymnu państwowego, które odbędzie o godzinie 12.00 we wszystkich tych punktach, w których grać będą zespoły muzyczne. W południe warto pojawić się przy Dworze Artusa. Na historycznym budynku zostanie podniesiona narodowa flaga, a wydarzeniu będzie towarzyszyć wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.  Mieszkańcom i turystom akompaniować będzie na ratuszowym carillonie Monika Kaźmierczak oraz Chór Nauczycielski pod dyrekcją Darii Polanowskiej. Zespoły muzyczne będzie można spotkać także m.in. przy Domu Uphagena, pomniku Jana II Sobieskiego, pomniku Tym, co za polskość Gdańska, napisie Gdańsk na Ołowiance i przy fontannie czterech kwartałów. O godzinie 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi carillonowy koncert.

Gra miejska

Osoby, które wezmą udział w przygotowanej grze miejsmiej otrzymają pamiątkową kartę, na której znajdą wskazówki pozwalające odnaleźć miejsca w Gdańsku, które należy odwiedzić, aby rozwiązać przewidziane zadanie i zdobyć nagrodę. W grze mogą brać udział grupy oraz osoby indywidualne, zgłoszenia poprzez formularz online. Start gry pod Drzewkiem Milenijnym na Targu Węglowym.

Zwiedzaj Gdańsk z przewodnikami

Także gdańscy przewodnicy  będą oprowadzać po tych miejscach w Gdańsku, które w szczególny i ciekawy sposób splatają dzieje Gdańska i Polski. Oprowadzania startują, co kwadrans, od godz. 10 do 12 spod siedziby PTTK na ul. Długiej.

Odsłony niepodległości z Muzeum Gdańska

Wyjątkową ofertę dla mieszkańców i turystów na czwartek, 11 listopada przygotowało Muzeum Gdańska. W programie oprowadzania kuratorskie po wystawach w Ratuszu Głównego Miasta, wernisaż wystawy fotografii poświęconej ostatnim żyjącym żołnierzom Armii Krajowej i wyjątkowe pokazy i warsztaty w Kuźni Wodnej w Oliwie.

- Serdecznie zapraszamy do oddziałów Muzeum Gdańska, które w Święto Niepodległości będą czynne do godz. 16.00. W specjalnie przygotowanym programie zaplanowaliśmy oprowadzania kuratorskie w Ratuszu Głównego Miasta. tj. po wystawie czasowej poświęconej gdańskim dominikanom oraz śladami polskości po najważniejszych pomieszczeniach dawnej siedziby władz miejskich. Z okazji 103. rocznicy naszej niepodległości, przy ul. Grobla I odbędzie wernisaż wystawy „Ostatni”, poświęconej ostatnim żyjącym żołnierzom Armii Krajowej. Warto również udać się całą rodziną do Kuźni Wodnej w Oliwie na pokazy kucia Orła Białego oraz wspólne wykonywanie orłów z ceramiki – mówił Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.    11 listopada do godziny 16 można zwiedzać takie oddziały Muzeum Gdańska jak: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Kuźnię Wodną w Oliwie.

Okolicznościowe radio

Na czas Parady Niepodległości zostanie uruchomione specjalne radio. Na częstotliwości 91.30 UKF będą nadawane informacje i komunikaty poświęcone wydarzeniom tego dnia. Program, którego zasięg obejmie centrum Gdańska, będzie można odbierać na każdym odbiorniku radiowym, np. w domu czy w samochodzie.

Specjalna oferta gastronomiczna

Tradycyjnie, tak jak od lat obchodom Święta Niepodległości w Gdańsku towarzyszyć ma specjalna oferta gastronomiczna przygotowana przez restauratorów i foodtraki. Restauratorzy zachęcani są do ozdabiania swoich lokali i ogródków w biało-czerwone barwy. Najlepiej oceniona restauracja, kawiarnia czy inny punkt gastronomiczny zdobędzie szansę na atrakcyjną nagrodę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE