Lotnisko Gdańsk

i

Autor: www.airport.gdansk.pl Lotnisko Gdańsk

Gdańskie lotnisko odwołuje coraz mniej lotów. Zobacz, jak sobie radzi ze złymi warunkami

2023-02-20 10:06

W ciągu całego roku samoloty zostały zatrzymane lub zmieniły plan lotu 60 razy. Żadna z tych zmian nie była spowodowana mgłą. Najczęstszą przyczyną jest pogoda, ale też problemy z personelem.

Pogoda, to główna przyczyna odwoływania lotów, szczególnie niebezpiecznie jest oczywiście podczas wykonywania manewru lądowania. Niekorzystna aura sprawiła problemy też na gdańskim lotnisku, ale poradzono sobie tu z jedną przyczyną. Całkowicie wyeliminowano problemy jakie może stwarzać mgła. Jak pokazują statystyki, w ubiegłym roku żadne lądowanie nie zostało odwołane z powodu mgły.

Obserwujemy, że od czasu działania systemu nawigacyjnego ILS kategorii III lotnisko w Gdańsku nie traci z powodu mgieł żadnych operacji. Zagrożeniem dla nas pozostają natomiast intensywne opady śniegu i burze, które na szczęście zdarzają się rzadko. Podobnie zły wpływ na bezpieczeństwo ma niski pułap chmur i silny, porywisty wiatr, wiejący z kierunku wschodniego

- informuje Jarosław Trzoska kierownik działu operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk.

W 2022 roku w Porcie Lotniczym Gdańsk z różnych powodów odwołano w sumie 60 operacji lotniczych. 13 razy powodem był wiatr, raz samolot musiał zmienić plany przez burzę. Ani razu nie odwołano lądowania ani startu z powodu mgieł, mimo że występowały one podobnie jak w latach wcześniejszych nad terenem lotniska. Gdańskie lotnisko cieszy się z takiego wyniku. W poprzednich latach problemy z powodu mgieł były bardzo częste.

Gdańskie lotnisko odwołało 60 manewrów samolotów

W tym roku pogoda popsuła plany lotników już kilkukrotnie. Opady śniegu oraz porywisty wiatr dały się we znaki. Utrudniły one operacje lotnicze zarówno w sobotę 21 stycznia jak i piątek i sobotę 3 i 4 lutego 2023 roku. 

System ILS w Gdańsku

W roku 2022 operacje lądowania w Gdańsku uniemożliwiła 30 maszynom awaria systemu ILS, która miała miejsce 9 i 10 września, a która na szczęście została szybko usunięta. 3 razy odwołano w 2022 roku loty z powodów technicznych, a 5 razy z powodu braku odpowiednich uprawnień załogi. 

Problemy kadrowe Lotnisko Gdańsk

Dodatkowym problemem, który wystąpił w Porcie Lotniczym Gdańsk jesienią 2022 roku, była absencja w pracy kontrolerów wieżowych. Cześć lotów musiała zostać przekierowana na inne lotniska, występowały też spore opóźnienia. 

Niebiańskim samolotem lecą w poślubną podróż
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE